Vytisk novin podle konkretniho data

Dobrý den,chtěla jsem Vás požádat o informaci, zda poskytujete službu, kdy si lze požádat o výtisk novin z určitého data zpětně do minulosti?
Předem Vám děkuji za informaci.

ano, službu kopií periodik z určitého data poskytujeme. Pro konkrétnější odpověď bychom potřebovali znát přesněji Váš požadavek; nastíníme Vám tedy alespoň základní informace o službě.

Pro osobní, vědecké či studijní potřeby můžeme zájemci zhotovit kopii novin k určitému datu či k více datům. Do cca 40. let 20. století patří mezi nejžádanější noviny Národní listy, Národní politika, Lidové noviny. Většina těchto periodik byla v průběhu 40. let pozastavena, od této doby tedy nabízíme např. Rudé právo, Lidovou demokracii, Pravdu, Svobodné slovo, Mladou frontu, Zemědělské noviny; od 90. let do současnosti jsou to opět Lidové noviny, Mladá fronta, Právo, Hospodářské noviny.

Část těchto periodik, především staršího data, již byla digitalizovaná a jsou dostupná v digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/). Z Krameria je tedy možné pořídit kopie některých periodik (např. Rudé právo, Pravda, Národní politika, Národní listy). Ostatní noviny jsou dostupné v originální vázané podobě a kopie by tedy byla pořízena přímo z originálů.

Pokud to předloha dovolí, je možné vyhotovit barevné kopie, které lépe odráží podobu originálních novin. Je však třeba si uvědomit, že starší noviny většinou neobsahovaly barevné obrázky či nadpisy a barva se tedy ve většině případů projeví v žlutohnědém podkladovém papíru. Samozřejmostí je také nabídka klasické černobílé kopie.

Cena za vyhotovení kopie se řídí ceníkem NK ČR (http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/cenik). Černobílá A3 z Krameria 5 Kč, černobílá A3 z originálu 16 Kč. Barevná kopie je za jednotnou cenu 23 Kč/A3. V případě používání originálních vázaných periodik se dále započítává do konečné ceny 30 Kč za přípravu předloh. Hotové kopie je možné si vyzvednout osobně v NK ČR nebo je můžeme poslat poštou (35 Kč balné a poštovné dle tarifu České pošty).

Kopie zhotovené NK ČR jsou dle zákona 121/2000 Sb. určeny výhradně k osobní, studijní nebo vědecké potřebě objednavatele.

Pokud budete mít s ohledem na výše uvedené informace o kopie zájem, napište nám, prosím, Vaši objednávku na adresu reference@nkp.cz.

Informace o knihovně

26.01.2017 13:59