Vysvětlení slova "puchr"

Text dotazu

Prosím o vysvětlení slova "puchr".Slovo má spojitost s oblastí Šumavy, jejími řekami nebo hamry, sklárnami apod.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dle slovníků spisovné češtiny slovo /"puchr"/ (také jeho varianty /"pucher"/, /"bouchoř"/) znamená plod švestky poškozený houbou Taphrina pruni nebo obecněji plod švestky poškozený nemocí. Slovo /"bouchoř"/ se používá i metaforický ve významu "nepodařená věc".

Zdroje:

Havránek, B. a kol.: Slovník spisovného jazyka českého. Praha: Academia, 1989

Haller, J.: Český slovník věcný a synonymický. [Díl] 1. Praha: SPN, 1969