Vysvětlení pojmů metoda a nástroj

Text dotazu

Chtěla bych poprosit o vysvětlení pojmů metoda a nástroj. Jaký je mezi nimi vztah, případně rozdíl. Uvedené vysvětlení by mělo být součástí vědecké práce.

Odpověď

Níže naleznete několik definicí termínu „metoda“ z encyklopedických publikací. Spíše pro zajímavost uvádím i dvě definice termínu „nástroj“, u kterých je vidět rozdíl přístupu výkladu mezi rokem 1980 a 2001. Další definice termínu „metoda“ lze nalézt zde:

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba006/metoda-metodologie-technika-vyznam-pojmu

Obecně lze říci, že určitá „metoda“ je „nástrojem“ vědecké práce.

K podrobnějšímu studiu bych Vám také doporučila např. následující volně dostupnou publikaci:

Molnár, Zdeněk et al. Pokročilé metody vědecké práce. 1. vyd. [Zeleneč]: Profess Consulting, 2012. 170 s. Věda pro praxi. ISBN 978-80-7259-064-3. Dostupné také z:

http://lsa.vse.cz/kniha/Pokrocile_metody_vedecke_prace.pdf

Vybrané definice termínu metoda a nástroj

Čermák, Josef, ed. a kol. Nové universum: všeobecná encyklopedie. A-Ž. V Praze: Knižní klub, 2003. 1303 s. Universum. ISBN 80-242-1069-X.

metoda – [řec. methodos – sledování, badání, poznání], obec. každý plánovitě užitý postup, kt. slouží k dosažení nějakého cíle; vývoj a aplikace specifické, svému předmětu přiměřené m. je zákl. předpokladem a součástí každé vědy. Společné prvky věd. m. jsou mj. pozorování, tvoření hypotéz, experiment, analýza, indukce, dedukce, analogie.

Encyklopedický institut. Ilustrovaný encyklopedický slovník. [D.] 2, J-Pri. Praha: Academia, 1980. 957 s.

metoda – [řec.], v obecném významu ozn. způsobu, jak dosáhnout jistého, předem stanoveného cíle prostřednictvím vědomé a plánovité činnosti. V oblasti vědy pojem m. označuje záměrný a systematický postup uplatňovaný při poznávání zkoumaných předmětů; je vždy nerozlučně spjata s teorií. V průběhu věd. poznávání světa vznikla řada obecných věd. metod, jako např. indukce, dedukce, analýza a syntéza, analogie, experiment, pozorování.

nástroj, nářadí, pomůcka k vykonávání práce, k obrábění, uchopení a měření součástek, materiálu a surovin (dřeva, kovů, kamene). Rozeznávají se nástroje ruční, ovládané přímo rukou (kladivo, pilník), a n. strojní, upínané na stroj (soustružnický nůž, fréza, pilový list, vrták).

Universum: všeobecná encyklopedie. Díl 6, Mb-Op. Praha: Odeon, 2001. 656 s. ISBN 80-207-1068-X.

nástroj – inform. pomocný program, který ulehčuje vývoj nebo testování programů. K nástrojům patří textové editory, formátovací programy, ladící programy – debuggry a podpůrné programy

Velký slovník naučný. M-Ž. Praha: Diderot, 1999. s. 843-1679.

metoda – soustavný postup, který v dané oblasti vede k cíli, v ideálním případě nezávisle na schopnostech toho, kdo ho provádí. Souhrn pojmů, nástrojů a pravidel, jež patří k základům každé vědy, popř. i jiných činností.