Vysoké školy a university v okupované Evropě. 1939-1945

Text dotazu

Dobrý den, je všeobecně známo že od 17. listopadu 1939 byly uzavřeny až do konce války všechny vysoké školy na území Protektorátu Čechy a Morava. Zajímalo by mě, ale jaké byla situace ve vysokém školství v jiných nacisty okupovaných zemích za války? Fungovaly vysoké školy ve Francii, Belgii, Polsku, Norsku , Dánsku , Nizozemsku apod? NEbo byly uzavřeny tak jako v Čechách a na Moravě?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

2. světová válka zasáhla do fungování všech vysokých škol, které se dostaly  pod nadvládu nacistického Německa. Židovští studenti museli školy opustit a značnými čistkami prošly i profesorské sbory. Po celou dobu války byly úplně uzavřeny vysoké školy, které navštěvovali Poláci a Češi. V Polsku navíc byly  uzavřeny též střední školy. Německé školy v těchto zemích fungovaly dále (např. německá část Karlovy univerzity). Hlavní vysokoškolské ústavy v jiných zmíněných zemích fungovaly po celou dobu války či alespoň velkou část tohoto období. Některé z nich byly uzavřeny v roce 1943 a pozdějších válečných letech, popřípadě jejich uzavření souviselo se stávkami. Například univerzita v Oslo byla uzavřena v roce 1943, univerzita ve Vilniusu taktéž v roce 1943 (její činnost byla obnovena v roce 1944), univerzita Sorbonne  po demonstraci  11. 11. 1940 (její činnost byla opět obnovena).

Ucelený přehled toho, jak fungovaly univerzity v tomto období, bohužel není v českém jazyce k dispozici. Pokud by Vás tato problematika zajímala podrobněji, doporučujeme Vám zapůjčit si prostřednictvím meziknihovních služeb následující publikace k tématu:

* Rudy, Solomon W. Total War and Twentieth-Century Higher Learning: Universities of the Western World in the First and Second World Wars. Rutherford, N.J: Fairleigh Dickinson University Press, 1991. Print.

* Cardozier, Virgus R. Colleges and Universities in World War II. Westport, Conn. u.a: Praeger, 1993. Print.

* Lowe, Roy. Education and the Second World War: Studies in Schooling and Social Change. Routledge, 2014. Print.

Použité zdroje:

* https://www.sorbonne.fr/en/the-sorbonne/history-of-the-sorbonne/la-sorbonne-au-xxe-siecle-de-lancienne-universite-de-paris-aux-13-universites-parisiennes/

* https://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Poland_during_World_War_II

* THE HISTORY OF POLISH EDUCATION (dostupné online)

* http://www.haaretz.com/world-news/europe/1.783536

* http://www.uio.no/english/about/facts/how-uio-changed-norway/nazis-closed.html

* https://www.vu.lt/en/about-us/history