vysocké zelí

Text dotazu

Kdy se v literatuře poprvé objevuje pojem Vysocké zelí (krajová odrůda zelí z oblasti Krkonoš) ? V kterých pramenech je jeho popis, vlastnosti, někdejší rozšíření, význam apod.? Bylo uznáno jako oficiální odrůda v sortimentu zeleniny u nás a použito při šlechtění jiných odrůd zelí? Děkuji předem za laskavé odpovědi.

Odpověď

Dobrý den, o vysockém zelí jsme bohužel mnoho informací nenalezli. Podrobnější údaje uvádí pouze publikace od Václava Lukáše "Vysoké nad Jizerou: pohledy do minulosti daleké i nedávné" (Vysoké nad Jizerou, 1992. Str. 35.), ze které nejspíše pochází i text ve Wikipedii
(http://cs.wikipedia.org/wiki/Vysok%C3%A9_nad_Jizerou):

"Vysocké zelí bývalo další proslulostí Vysokého, neboť: "není nad vysocké bačky, perník a hlavatku", jak napsala Marie Markvartová ve svých "Jeřabinách". Hlavatka jsou sazenice červeného zelí, které pěstovali ze semene pachtýři záhonů obecních "hlavatišťat" na slunném staroveském návsí.
Hlavatku prodávali pěstitelům červeného "vysockého" zelí v okolí Vysokého, ale i do Hamrl, Tanvaldu, Šumburku, Kořenova a do horských vesnic za Jizerou. Tam všude bylo vysazováno na stráních, kde foukal vítr, který prý působil, že bylo špičaté a křehké. Již kolem roku 1645 je záznam v městských registrech, že se na Vysocku vedle žita, ovsa a lnu pěstovalo i zelí. Teď už je pěstují v okolí Vysokého jen někteří záhumenkáři z hlavatky vypěstované na zahrádkách poblíž bývalých Hlavatišťat."

Další informace byste mohl ještě nalézt v následujících článcích (nalezené v článkové databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících,
http://sigma.nkp.cz/cze/anl):

1) Špičaté, hlavaté, horské zelí z Krkonoš. In: Zahrádkář. ISSN 0139-7761. Roč. 38, č. 10 (2006), s. 16-17.
 * Brassica oleracea capitata * zelí * krajové odrůdy * habitus rostlin * výsadba * spon * nároky rostlin
 * červené zelí

2) BAŠTA, Jiří. Zelaři zpod Vysokého : návštěva. In: Krkonoše - Jizerské hory. -- Vrchlabí. -- ISSN 0323-0694. -- Roč. 37, č. 12 (2004), s. 43-45.
Článek je dostupný i na internetu:
http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=8018&Itemid=4

Vysocké zelí není uvedeno jako odrůda v Listině povolených odrůd (Listina povolených odrůd polních plodin, zelenin, kořeninových a technických plodin, léčivých rostlin, ovocných druhů a révy vinné : platná od roku 1995 / sestavil Státní kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně, odborodrůdového zkušebnictví. -- Praha : Agrospoj, [1995]. 262 s. ; 21 cm. ISBN 80-7084-124-9 (Ministerstvo zemědělství ČR : brož.). Naučný slovník zemědělský (Díl W-Ž. Praha: Ústav vědeckotechnických informací pro zemědělství, 1992. Str. 279. ISBN 80-209-0239-2) uvádí, že ve šlechtění zelí se původně užívaly výběry z krajových odrůd, později kmenové šlechtění s tvorbou syntetických populací, v 80. letech nastupují hybridy F1. Konkrétní krajové odrůdy používané pro šlechtění však nezmiňuje.

Pro získání podrobnějších informací můžete ještě využít službu Infopult (http://www.agronavigator.cz/ptejte_se.asp), kterou provozuje Zemědělská a potravinářská knihovna (http://www.uzei.cz/left-menu/zemedelska-a-potravinarska-knihovna.html).