Výslovnost jména

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím napsat správnou výslovnost jména autora literatury pro
děti: Robert Lawrence Stine Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den,

výslovnost jména Robert Lawrence Stine je následující:

[Robrt Lórens] - v publikaci HONZÁKOVÁ, Marie; HONZÁK, František; ROMPORTL, Milan. Čteme je správně? : slovníček výslovnosti cizích jmen. 3., dopl. a upr. vyd.. Praha : Albatros, 2004. 309 s. ISBN 80-00-01396-7.

[Roubrt Lórenc] - v publikaci KUČERA, Jiří; ZEMAN, Jiří. Výslovnost a skloňování cizích osobních jmen v češtině. Anglická osobní jména. Vyd. 1.. Hradec Králové : Gaudeamus, 1998. 141 s. ISBn 80-7041-782-0.

Výslovnost příjmení Stine není bohužel v publikacích uvedena (vedle výše zmíněných knih jsme dále procházeli publikaci : BBC Pronouncing Dictionary of British Names : With an Appendix of Channel Island Names. Edit. and Transcribed G. M. Miller. London : Oxford University Press, 1971. 22, 171 s.). Příjmení v sobě nejspíše nenese ani žádný význam (podstatného jména, přídavného jména, apod.), neboť není uvedeno v klasických tištěných ani internetových slovnících. Lze tak pouze odvodit výslovnost podle podobně znějících slov. Zde bychom se přiklonili především ke slovu "stime"= 1. drobet, kapka; 2. krátký pohled, které se vyslovuje [staim], tedy příjmení Stine by pravděpodobně znělo [Stain] (převzato ze slovníku: Velký anglicko-český slovník = English-Czech Dictionary. 2., opr. vyd.. Praha : Academia, 1991. 4 sv. ISBN 80-200-0064-X (soubor : váz.).

Abyste však dostala zcela přesnou odpověď, doporučujeme Vám obrátit se na např. na jazykového znalce (učitele angličtiny, apod.) či využít internetové stránky zaměřené na výuku a pomoc anglického jazyka. Velmi pěkná je např. stránka Hepl for English (http://www.helpforenglish.cz/ ), kde je možnost využít i diskuzního fóra a vznést dotaz zde.

Pro poslech můžete využít také online slovníky s namluvenými slovy, např. http://www.online-slovnik.cz/ , http://www.slovnik-cizich-slov.cz/ .