výskyt Svobodů na náchodsku dle seznamu podaných dle víry z roku 1651

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mne výskyt Svobodů v okr. Náchod dle seznamu podaných dle víry z roku 1651.

Odpověď

Dobrý den,

Soupis poddaných podle víry je rozdělen podle tendejších panství, jejich hranice ovšem nejsou stejné jako hranice současných okresů. Pokud byste tedy měl na mysli nějakou konkrétní obec nebo město v současném okrese Náchod, napište mi. Není v mých silách prohledávat každou obec dnešního náchodského okresu.

Prošla jsem ale soupisy z panství Náchod a našla jsem tam dva nositele jména Svoboda, jeden žil asi v blízkém okolí Náchoda (ne přímo ve městě), byl to punčochář Tobiáš Svoboda se svou manželkou Alinou (v roce 1651 mu bylo 50 let) a druhý byl sedlákem v Poříči a jmenoval se Pavel Svoboda, jeho manželka se jmenovala Kateřina (v roce 1651 mu bylo 51 let).

Použité zdroje

MATUŠÍKOVÁ, Lenka. Soupis poddaných podle víry z roku 1651: Hradecko - Bydžovsko. Svazek 2. 1. vyd. Praha: Státní ústřední archiv, 2000, s. 636 a 651.