Výše průměrné mzdy v určitých letech

Text dotazu

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, zda je možné někde dohledat úroveň průměrné mzdy obyvatelstva na území současné České republiky např. v letech 1900, 1910, 1919, 1920, 1931, 1932, 1946 a 1953 (před měnovou reformou) ?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

průměrné mzdy obyvatelstva z uvedených let bude nutno hledat v rozličných pramenech.

Jelikož se Váš dotaz dotýká hlavně statistických ročenek, Váš dotaz jsme směřovali na Český statistický úřad, který nám potvrdil, že bude nejlepší navštívit knihovnu Českého statistického úřadu (https://www.czso.cz/csu/czso/knihovna) a nahlédnout tam do tištěných dobových publikací.

Pro zjištění údajů o mzdách po roce 1918 má knihovna prezenčně k dispozici prvorepublikové statistické příručky a ročenky, statistické ročenky protektorátu i poválečnou statistickou ročenku z roku 1948.

Tabulky o mzdách z let 1918-1937 a 1948-1983 naleznete v souhrnné Historické statistické ročenky ČSSR (vyd. 1985), která je také k dispozici v knihovně výše zmíněného Českého statistického úřadu, ale i v Národní knihovně, a to i s možností absenčního vypůjčení.

(Historická statistická ročenka ČSSR. 1. vyd. Praha: SNTL, 1985. 910 s.)

Co se týče období před rokem 1918, v knihovně statistického úřadu se dochovaly některé z dobových statistických výstupů v němčině. Pro zjištění, zda obsahují i údaje o mzdách doporučujeme knihovnu navštívit.

Pokud máte zájem šířeji prozkoumat vývoj hospodářství v naší historii, odkazujeme na několik knih:

JAKUBEC, Ivan et al. Hospodářský vývoj českých zemí v období 1848-1992. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2008. 289 s. ISBN 978-80-245-1450-5.

LACINA, Vlastislav, ed. a PÁTEK, Jaroslav, ed. Dějiny hospodářství českých zemí od počátku industrializace do současnosti. Sv. 3, Období první Československé republiky a německé okupace 1918-1945. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1995. 219. [17] s.ISBN 80-7184-051-3.

BRÝDLOVÁ, Hana. Úroveň mezd a jejich vzájemné relace v československém hospodářství v letech 1937-1942. Praha: Ekonomický ústav Československé akademie věd, 1966. 40 s. Výzkumné publikace Ekonomického ústavu ČSAV; 8.

Inspiraci a užitečné odkazy můžete také nalézt i pod dřívějšími dotazy zodpovězenými v rámci služby PSK:

http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/vyvoj-cen

http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/danove-prijmy-statniho-rozpoctu-a-prumerna-mzda-1848-1992

Dále doporučujeme navštívit onu knihovnu Českého statistického úřadu či se obrátit na jejich informační službu:

https://www.czso.cz/csu/czso/historie_statistiky_v_cechach_do_roku_1918

infoservis@czso.cz