výročí svatby

Text dotazu

Dobrý den, pěkně prosím, kdy a kde vznikla tradice slavení zlaté (stříbrné atd.) svatby ? Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

výročí svatby se slavilo již v době byzantské. Označení pro stříbrnou a zlatou svatbu  vzniklo pravděpodobně v době Svaté říše římské. Ženy byly obdarovávány k 25. výročí svatby stříbrným věncem a k 50. výročí svatby zlatým věncem. Pojmenování pro další jednotlivá výročí svatby vznikala až později, převážně na počátku 20. století. Odvozena byla často od materiálů, ze kterých by měl být vyroben dar k danému výročí.

Křesťanská církev slavení jiných než církevních svátků příliš nepodporovala. Soukromé oslavy narozenin, jmenin a svatebních výročí se proto opět ve větší míře objevují až v 19. století a na počátku 20. století.

V Českých zemích je slavení výročí  rodinného typu novodobou záležitostí.  "V selském prostředí se rozšířilo až od přelomu 19. a  20. století a slavila se zprvu pouze kulatá výročí. V nižších vrstvách se neslavily narozeniny vůbec. Ještě mladší je slavení svátků. Narozeniny a svátky byly v rodinném prostředí obvykle připomínány, dotyčnému bylo popřáno, ale dárky se nedávaly. Charakter připomínky, obvykle jen kulatých výročí, měla i výročí svatby."

(NOVÁK, Pavel a kol. Dějiny hmotné kultury a každodennosti českého venkova devatenáctého a první poloviny dvacátého století. s. 172. ).

Ottův slovník naučný  (z doby přelomu 19. a 20. století) zmiňuje výročí svatby stříbrné, zlaté a diamantové.  V článku "Výročí sňatků" uveřejněném v roce 1916 v Českém deníku jsou již zmíněny i názvy dalších svatebních výročí dle jednotlivých let. (systém Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/9236441 ).

Přehled jednotlivých výroční svatby:

* JANEČKOVÁ, Patricia. Svatba: vše, co potřebujete vědět--: před svatbou - svatební den - po svatbě. 1. vyd. Praha: Grada, 2008. 190 s. ISBN 978-80-247-2583-3.

* http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDro%C4%8D%C3%AD_svatby

Použité zdroje:

* NOVÁK, Pavel a kol. Dějiny hmotné kultury a každodennosti českého venkova devatenáctého a první poloviny dvacátého století. Vyd. 1. Praha: Národní zemědělské muzeum Praha, 2007.

* LENDEROVÁ, Milena, JIRÁNEK, Tomáš a MACKOVÁ, Marie. Z dějin české každodennosti: život v 19. století. Vyd. 1. Praha: Karolinum, 2009. 430 s. ISBN 978-80-246-1683-4.

* BOLOGNE, Jean Claude. Svatby: dějiny svatebních obřadů na Západě. Vyd. 1. Praha: Volvox Globator, 1997, C1996. 390 s. Garuda; sv. 5. ISBN 80-7207-054-1.

* http://en.wikipedia.org/wiki/Wedding_anniversary

* Daily Life in the Byzantine Empire (Google Books: http://books.google.cz/)