Výrobce konzerv a potravinářského zboží

Text dotazu

Jak zjistím kontakt na výrobce. Bývá tam jen "dováží kdosi blabla".
Je na zboží tento údaj povinný?

Odpověď

Bohužel vás zklamu, ale podle platné legislativy, tzn. podle vyhlášky 113/2005 Sb. o označování potravin, která zahrnuje požadavky směrnice Evropské unie 13/2000/ES stačí, aby byl na výrobku uveden výrobce nebo dovozce nebo prodávající nebo balírna. Jedná se o to, aby byl kontakt na někoho, u koho lze reklamovat případné závady. V případě vašeho zájmu lze doporučit jedině obrátit se na uvedeného dovozce s dotazem na výrobce.

V případě výrobků živočišného původu, které jsou rizikovější, musí být v oválném razítku uveden kód výrobce. Uvádí se tam značka státu, (u českých podniků: CZ), veterinární schvalovací číslo podniku a údaj ES. Všechny výrobní podniky a provozovny v EU zpracovávající živočišné produkty musí být z hlediska hygieny a bezpečnosti schváleny příslušnými veterinárními orgány, od nichž získají příslušné identifikační číslo. Producenti z třetích zemí dodávající do EU musí být rovněž schváleni evropskými úřady.
V případě vajec se přímo na jednotlivých vejcích uvádí čtyřmístné registrační číslo hospodářství.
Identifikace českých zpracovatelů živočišných produktů schválených pro obchodování v EU
http://www.svscr.cz/p_zavody_e_client.php
Identifikace podniků v jednotlivých zemích EU
http://ec.europa.eu/food/food/biosafety/establishments/list_en.htm