vyřazené tituly v Národní knihovně

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda Vaše knihovna nabízí veřejnosti také vyřazené knihy, případně kdy, kde a za kolik jsou dostupné.

Odpověď

Dobrý den,

přeposíláme odpověď pracovníka, který má na starosti věci podobného rázu v Národní knihovně:

" Dobrý den,

pokud je mi známo, Národní knihovna ČR neprodává vyřazené knihy z knihovního fondu. Neumožňuje  to ani Statut NK ČR.

Pokud něco vyřazujeme , tak se jedná pouze o duplicitní poškozené nebo neúplné exempláře starších vysokoškolských skript, politické nebo populárně naučné literatury. Tyto vyřazené exempláře, pokud to umožňuje jejich stav, jsou využívány pro digitalizaci české a slovenské knižní produkce nebo jsou zařazovány do tzv. rezervních fondů pro případné budoucí využití."