výraz zranit se

Text dotazu

Dobrý den,
protože nikde nemohu zjistit správný tvar při používání výrazu "zranil se"
a pod., obracím se na Vás a prosím o laskavé vysvětlení. Neustále, hlavně v televizním a rozhlasovém zpravodajství slyším, že na př.demonstranti nebo protestující se zranili i když z obsahu zprávy je jasné, že se nepotloukli sami, ale byli zraněni druhými osobami. V poslední době to slyším neustále, na Ukrajině v Kyjevě na př. "dvacet protestujících se zranilo" - a to dokonce
v důsledku střelby se strany odstřelovačů.
Věřím, že mi pomůžete svým výkladem, abych se mohl lépe orientovat v těchto
výrazech, protože mne už z té nelogiky bolí uši a nerad bych trpěl i nadále. Třeba se trápím zbytečně a oba výrazy jsou správné - i to by mě potěšilo.
Děkuji předem za Váš názor a odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://prirucka.ujc.cas.cz/) jsme našli následující informace k výrazům „zranit se“ a „zranit“:

zranit, zraniti= způsobit někomu zranění; ranit, poranit (šelma zranila lovce)

zranit se=způsobit si, utrpět ránu/ poranění, poranit se (zranit se nožem, při práci)

Domníváme se tedy, že by výrazu „zranit se“ mělo být skutečně užito v případech, kdy zranění nezavinila třetí osoba. Dle našeho názoru by tedy mělo být místo "dvacet protestujících se zranilo" toto: „dvacet protestujících bylo zraněno“ apod. Jedná se ale pouze o naši domněnku, proto doporučujeme, abyste se obrátil na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Více na http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Děkujeme za dotaz

Zdroj:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=zranit&Hledej=Hledej