Výraz vrstevník

Text dotazu

Dobrý den,

jaké je prosím Vás synonymum k výrazu "vrstevník" a je "vrstevník" spisovný výraz? Měla jsem za to, že synonymem je současník, ale už dva lidé mi řekli, že si myslí, že to není to samé.

Odpověď

Dobrý den,

obě slova jsou spisovná a obě mají podle výkladu ve Slovníku spisovného jazyka českého (Praha, Academia 1989), díl V -  s. 442  (heslo současník) a díl VII - s. 158 (heslo vrstevník) 2 významy.

V obou případech je 1. význam stejný ("člověk žijící ve stejné době s někým"), takže v některých kontextech by se obě slova dala považovat za synonyma.

"Současník" ve 2. významu je "člověk žijící v současné, přítomné době".

"Vrstevník" ve 2. významu je "druh". Upřesnila bych tento výklad tak, že "vrstevníci" jsou současníci, ale ne všichni, jen ti, kteří jsou přibližně ve stejném věku (ze stejné generace) - tedy druzi.