výpustky

Text dotazu

Dobrý den,
mám dotaz na psaní výpustky a mezery. Pokud je výpustka po otazníku, dvojtečce či uvozovce, píše se mezi daný znak a výpustku mezera nebo je to bez ní?

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že pokud je výpustka např. po  úvozovkách, mezera se mezi úvozovky a výpustku nepíše, viz výklad níže. Doporučujeme ale Jazykovou poradnu na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/, z které čerpáme často i my.

Tři tečky – též „výpustka“ či „trojtečka“ (jedná se totiž o jeden znak, nikoli tři samostatné tečky) – obecně označují vynechání určité části textu, přerývanou nebo nedokončenou řeč.

Internetová jazyková příručka, Jazyková poradna ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/  říká  následující:

Za třemi tečkami často následují další interpunkční znaménka, která se za tři tečky připojují bez mezery (např. „Jestli si to nepřečteš, tak…,“ výhružně pravil Pepa.) – nikdy se však nepřipojuje další tečka (nikoli tedy jako čtyři tečky vedle sebe).

V souvislosti s třemi tečkami vyžaduje zvláštní pozornost psaní mezer. Doporučujeme zacházet se třemi tečkami jako s jakýmkoli jiným interpunkčním znaménkem: tři tečky před slovem oddělovat mezerou, protože i po ostatních interpunkčních znaménkách následuje mezera, tři tečky následující za slovem připojovat bez mezery (např. … slovesa nedokonavá, která vyjadřují…). Na začátku věty, řádku nebo odstavce lze mezeru po třech tečkách vypouštět, pokud je řešení v celém textu jednotné.

Při psaní výčtů používáme tří teček k naznačení vynechaných položek (viz Psaní výčtů). Po čárce před třemi tečkami píšeme mezeru, neboť by mezera patřila i před vynechanou položku. Za třemi tečkami před navazujícím interpunkčním znaménkem mezeru neděláme, stejně jako bychom ji nedělali, pokud by místo tří teček ve výčtu stálo jakékoli slovo (např. Koupil rohlíky, chleba, máslo, paštiku, …, prostě všechno, co potřeboval.). Pokud je z kontextu zřejmé, zda tři tečky naznačují nedokončenou položku výčtu, nebo několik vynechaných položek, lze z důvodu interpunkční úspornosti připojit tři tečky i za poslední vyjmenovanou položku výčtu. V takovém případě se čárka za třemi tečkami již nepíše: Koupil rohlíky, chleba, máslo, paštiku… prostě všechno, co potřeboval.

Příklady:

•přerývaná řeč: „Víte… já bych… mohl bych… si tady u vás sednout… na chvíli…“,

•nedokončená řeč: Jestli nepřestaneš zlobit, tak…,

•neúplnost výčtu: Pořád jsme opakovali: jedna, dva, tři, …, deset, …, až do dvaceti.

Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=166

V některých případech lze určitou část věty vypustit, aniž by sdělení ztratilo svůj smysl. Často dochází např. k vypuštění určitého slovesa. I při vypuštění slovesa však zbylý celek obvykle považujeme za větu, jestliže je zachován příslušný spojovací výraz, a oddělujeme ji čárkou. Čárku je vhodné psát, je-li celek po vypuštění slovesa více rozvit. Psaní čárky však v těchto případech kolísá a ani řešení bez čárky není chybné: Nevěděl(,) jak z toho ven (= nevěděl, jak se z toho má dostat). Však my víme(,) jak na to. Volič chce vědět(,) co a jak. V příručce najdete 15 rad(,) jak na elektřinu. Zaměstnanci jsou zvyklí neptat se(,) proč a nač (= neptat se na důvody).

Věty s výpustkou (elipsou) jsou přechodovým jevem mezi větou jednoduchou a souvětím.

Zdroj: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

Všechna interpunkční znaménka (kromě pomlčky a výpustku) se připojují k předcházejícímu slovu, zkratce, značce nebo číslu bez mezery. Za každé interpunkční znaménko náleží mezera.

Za vypsaným slovem, zkratkou, značkou, číslem nebo členícím znaménkem následuje mezera.

Mezera se však nedělá před/za dvojtečkou

Výpustka neboli trojtečka

Tři tečky nazývané také výpustka zařazujeme na konci věty při nedokončení věty nebo myšlenky. Píšeme bez mezery rovnou za konec věty, za výpustkou již mezeru vkládáme.

Např.:

Jestli to uděláš ještě jednou, tak uvidíš, co se stane...

Výjimka, která existuje je při výčtu něčeho, tam mezeru před trojtečku vkládáme.

Např.:

Nocsa a.s. dosáhla v minulém roce několika úspěchů: nejvyššího zisku na trhu, ocenění nejúspěšnější firmy v ČR, nejlepších výroků, nejvyššího podílu na trhu ...

Výpustka

 Tři tečky nazývané také  výpustka (jedná se o samostatný znak) zařazujeme na

konci věty při nedokončení věty nebo myšlenky. Píšeme bez mezery rovnou za

konec věty, za výpustkou již mezeru vkládáme.

 Jestli to uděláš ještě jednou, tak uvidíš, co se stane...

 …mnou si budeš zdobit… své vlasy…

 Snad už jen vzít si život má smysl…!

 Byl jsem u doktora… Vzal mi krev.

 Podle původní varianty…, ale takhle to bude lepší.

 Výjimka, která existuje je při výčtu něčeho, tam mezeru před trojtečku vkládáme.

 Člověk má pět smyslů: zrak, sluch, …

 Máš rád tanec, hudbu, zpěv, …?

http://www.gjszlin.cz/ivt/esf/ostatni-gdm/zakladni-typograficka-pravidla-esf.pdf

http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Typografick%C3%A9_rady

Pokud je výpustka za slovem, navazuje těsně na něj bez mezery; pokud je před slovem, je od něj oddělena mezerou (platí tu tedy stejné pravidlo, jako pro psaní rozdělovacích znamének – čárek, středníků a teček). Pokud označuje vypuštění části věty či celých vět z většího celku, odděluje se mezerou z obou stran.

Pro výpustku existuje speciální znak … (též pomocí entity …), ale použití tří běžných teček se v praxi nepovažuje za chybu. Mezi tečkami se zásadně nedělají žádné mezery.

Umístění před a za slovem

Špatně: … a dále je třeba poznamenat, že … / Jako z dálky slyšel: „…těžká nehoda, nikdo nepřežil.“

Správně: … a dále je třeba poznamenat, že… / Jako z dálky slyšel: „… těžká nehoda, nikdo nepřežil.“