Výpůjčky CD-ROM

Text dotazu

Lze nabízet prezenční studium multimediálních encyklopedií na CD-ROMech, i když neprovozujeme zvukovou knihovnu (a nepůjčujeme AV)?

Odpověď

Vážená paní kolegyně,
pokud Vám jako knihovně tuto multimediální encyklopedii dodal přímo producent, můžete mít za to, že Vám udělil souhlas k prezenčnímu zpřístupňování. Platilo by to tím více, pokud byste v dodávce obdrželi také prostředky pro autorizaci přístupu (přístupové heslo apod.) s výslovným určením pro Vaši knihovnu (Vaší adresou).
V jiném případě je třeba souhlas nositele práv (producenta) s provozováním ze záznamu získat.
Připravovaná novela Autorského zákona pak tuto věc bude řešit výslovně - na zpřístupňování v síti bude zákonná licence, zpřístupňovat off-line bude možné (aspoň podle dosavadního neústupného stanoviska) na smluvní licenci.
Pak by bylo optimální akvírovat tento druh dokumentů s jednoznačnou licencí pro prezenční zpřístupnění v knihovně (nebo i absenční půjčování).