Výpočet tíhy a vzorec

Text dotazu

Výpočet tíhy a vzorec

Odpověď

Dobrý den,

jednoduchý a výstižný popis naleznete na stránkách české Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/T%C3%ADha.

V encyklopedii fyziky se můžete dočíst následující:

" Tíha je, jak známo, síla, kterou je těleso přitahováno k Zemi; označíme-li jeho hmotnost m, hmotnost Země M a její poloměr R, pak podle gravitačního zákona je na zemském povrchu jeho tíha G = [kapa]mM/R

². (Kromě síly gravitační je další součástí tíhy zdánlivá síla odstředivá, ta je však, jak jsme si řekli, velice slabá.) Činitel [kapa]M/R², který označujeme písmenem g, je v daném místě zemského povrchu stejný pro všechny předměty; nepatrně se mění, přecházíme-li z jednoho místa na Zemi na druhé (např. proto, že Země není přesná koule a R není všude stejné) - u nás je přibližně g = 9,81m/s². S tímto označením je tedy G = mg, to znamená, že poměr mezi tíhou tělesa G (silou, vyjádřenou v newtonech) a jeho hmotností m (v kilogramech) je pro všechna tělesa na témž místě na Zemi stejný. Necháme-li těleso volně padat ve vakuu (kde na ně nepůsobí jiná síla - odpor vzduch, bude mít podle 2. Newtonova zákona zrychlení G/m = g. Veličina g je tudíž rovna zrychlení volně padajících těles, a nazývá se proto zemské tíhové zrychlení."¯¹¹ Nm²/kg²)ČEK, Martin. Encyklopedie fyziky. 1. vyd. Praha : Mladá fronta : Fond Akademie věd České republiky pro vydávání vědecké literatury, 1995. s.21. ISBN 80-204-0237-3.