vypalování CD

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si mohou čtenáři vypalovat CD přímo v knihovně, či je to protizákonné děkuji

Odpověď

Vážená kolegyně, otázka "vypalování CD čtenáři v knihovnách [pro osobní potřebu fyzické osoby]" není bezprostředně předmětem platného autorského zákona.
Nicméně v Kolektivní licenční smlouvě o půjčování zvukových záznamů zachycujících autorská díla, umělecké výkony výkonných umělců a jiné zvuky" uzavřené 2. 1. 2004 Národní knihovnou ČR (jako zástupkyně CELÉHO SYSTÉMU KNIHOVEN) s některýmo ochrannými organizacemi se mj. uvádí: "Národní knihovna dále upozorní knihovny na skutečnost, že udělení souhlasu s půjčováním děl a uměleckých výkonů zaznamenaných na zvukových záznamech a zvukových záznamů prezenčním i absenčním půjčováním zvukových záznamů zachycujících chráněná díla a umělecké výkony výkonných umělců nebo jiné zvuky, je vázáno na dodržení následujících povinností:
- ...,
- dodržení závazku neposkytnout vypůjčitelům žádné technické zařízení
k rozmnožování chráněných děl, uměleckých výkonů a jejich zvukových záznamů v prostorách knihovny ani mimo ně."

Někdy se uplatňoval výklad, že ustanovení lze dostát i tak, že se v knihovně vyvěsí oznámení v tomto smyslu. Pod zorným úhlem připravované novely autorského zákona je však přece jen třeba chápat ustanovení striktněji. V novelizovaném AZ by měla být zákonná licence alespoň na prezenční (a možná i absenční) půjčování zvukových a audiovizuálních dokumentů, ale knihovny budou zavázány zabránit návštěvníkům zhotovit v knihovně jejich kopii.

Samozřejmě, čtenář může chtít uložit si na různé nosiče data ve zcela legálním režimu (volné zdroje na Internetu, uložení dokumentu z databáze v souladu s licenčními podmínkami, vlastní textový soubor aj.). Je pak na knihovně, aby vytvořila taková technická či organizační opatření, aby zabránila zakázané činnosti (např. umístit ukládání souborů ke službě, jež pak odpovídá za dodržování požadavků smlouvy, resp. do budoucnosti zákona).