"vypadnout jak cukrář"

Text dotazu

Původ a význam přirovnání:"vypadnout jak cukrář".

Odpověď

Dobry den, Slovnik ceske frazeologie a idiomatiky. Prirovnani. Praha: Academia, 1983.
na strane 64 uvadi:
"vypadnout/zmizet jako cukrar (zert, posmesne) 0 (uvadi negativni gramat. charakteristiku) ... (Clovek obv. v dusledku nahle poznaneho podvodu, velke ostudy ap., nekdy jen z nedostatku casu:) odejit, vybehnout, uteci n. nenapadne se odnekud ztratit, zprav. v trapnych rozpacich; rychle, zbrkle n. ponekud smesne odejit..."

Toto heslo je ale bohuzel pouze vysvetlenim vyznamu. Nevyplyva z toho, proc se to rika, kdy se to zacalo pouzivat nebo z ceho to prirovnani vzniklo.

Doporucujeme proto obratit se na Jazykovou poradnu Ustavu pro cesky jazyk AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.