Vynález televize

Text dotazu

Kdo vynazlezl televizi?

Odpověď

Dobrý den,

Moc se omlouváme za opožděnou odpověď, teprve dnes jsme zjistili, že odpověď Vám zatím nebyla odeslána.

Pokud jde o historii televizního vysílání, jednalo se o postupný vývoj poznatků :

roku 1843 formuloval Alexandr Bain, skotský hodinář, tři principy přenosu obrazu na dálku:

-Rozklad obrazu na řádky a body.
-Světelné body je potřeba převést na elektrické impulsy a naopak.
-Rozklad i skládání musí probíhat synchronizovaně.

Paul Nipkow v roce 1883 vynalezl elektrický teleskop - princip mechanického rozkladu obrazu na světelné body pomocí rotujícího kotouče (spirálově uspořádané body), což byl počátek mechanického systému přenosu a byl předveden na světové výstavě v Paříži 1900.

V roce 1897 vynalezl Ferdinand Braun katodový oscilograf, předchůdce snímací elektronka, roku 1923 vynalezl Kosma Zworykin snímací elektronku - ikonoskop přijímací elektronky.

První televizní společnost Television Ltd. založil John Baird v roce 1925. V roce 1926 předvedl členům Royal Institutu mechanickou televizi.
Tento mechanický systém byl ale nespolehlivý, jelikož vyžadoval vysokou rychlost otáčení kotouče a měl nízkou kvalitu.

Ve 30. letech 20. století získává převahu elektronický princip. Mechanický dokázal přenést 1000 bodů/s, elektronický v roce 1978 až 12,5 mil. bodů/s.

V Anglii, Sovětském svazu, USA, Francii a Německu probíhají první experimentální TV vysílání. 2. listopadu 1936 začíná pravidelně vysílat BBC (na 300 majitelů TV).

Počátek vysílání v Československu spadá do roku 1935, kdy doc. Šafránek z fyzikálního ústavu UK Praha předvedl přijímací televizní aparatůru, která měla 30 řádků a fungovala na principu mechanického rozkladu.

Na Mezinárodní rozhlasové výstavě (MEVRO) byl roku 1948 prezentován úplný kamerový řetězec v elektronickém systému. V té době se začal vyrábět televizní přijímač Tesla. Ještě tentýž rok proběhl 1. přímý přenos ze sokolského sletu.

1. května 1953 začíná první pravidelné zkušební veřejné vysílání. Studia byla v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě.
V září 1961 bylo již 1 mil. majitelů koncesí,v roce 1963 1,5 mil. majitelů koncesí. Televize vysílala v roce 1953 3 dny v týdnu, 1954 4 dny, 1955 5 dní, 1958 7 dní.

V roce 1966 bylo zahájeno první televizní reklamní vysílání, v roce 1970 začal vysílat druhý program,v roce 1973 započalo barevné vysílání.

zdroj : http://cs.wikipedia.org/wiki/Televizn%C3%AD_vys%C3%ADl%C3%A1n%C3%AD

doporučené odkazy :
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba013/televizni-vysilani
http://www.ceskatelevize.cz/ct/historie/index.php.