Vymezení novověké filozifie

Text dotazu

Ráda bych věděla jak by se dala definovat novověká filozofie.

Odpověď

Vymezení novověké filozofie není zcela jednoznačné (viz např. on-line encyklopedie wikipedia, heslo modern philosophy:
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_western_philosophy#Modern_philosophy).

Otázka vymezení se týká jak historického období, tak základních rysů. Historicky je filozofický novověk umisťován v rozmezí renesance až osvícenství (18. st.). Nejčastěji do 16. až 17. století.
Charakteristické pro novověké myšlení velmi stručně řečeno je:
- rostoucí význam individua
- v poznání důraz na zkušenost
- světskost poznání, tj. jeho nezávislost např. na náboženských autoritách a teologii.

Charakteristiku novověké filozofie najdete např. v těchto příručkách:

Novověká filosofie. I, Od Francise Bacona po Spinozu / Wolfgang Röd ; [z německého originálu ... přeložil Jindřich Karásek]. -- Vyd. 1.. -- Praha :
OIKOYMENH, 2001. -- 383 s. ; 21 cm

Malé dějiny filosofie / Hans Joachim Störig. -- 7., přeprac. a rozš. vyd., V Karmelitánském nakl. 1.. -- Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 2000. -- 630 s. : il. ; 21 cm (a řada dalších vydání).