Výklad přísloví

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o výklad přísloví "Poslali výra pro kus sýra a on přinesl tvaroh." a "Vrána vráně oči nevyklove."
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

přísloví, která Vás zajímají, zmiňuje již F.L.Čelakovský; v Mudrosloví k přísloví o výru a sýru píše:

Poslali výra pro kus sýra, on přinesl tvaroh. (Tak bývá, když hloupému nějaká poselství se svěřuje.)

Zdroj:  Čelakovský, F.L. Mudrosloví národu slovanského v přísloví. Praha: Lika klub, 2000. a  vydání  téhož z roku 1852.

Druhé přísloví Vrána  vráně oči nevyklove uvádí rovněž Čelakovského sbírka přísloví a lze vysvětlit podobně jako vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá; každý pták drží se hejna svého; pes psa nekouše; neušpiní se saze uhlím -  pospolitost sobě rovných, držet při sobě, neubližovat lidem ve stejné situaci, nevyvyšovat se,...

Obdobná přísloví jsou i u jiných národů; francouzská a česká např. srovnává kniha STEHLÍK, Oldřich. České a francouzské mudrosloví. Obdoby a rozdíly. Praha: Vesmír, 1937.