Výklad příjmení Dosbaba

Text dotazu

Dobrý den,

můj přítel vlastní příjmení Dosbaba a moc by nás zajímalo odkud pochází a případně jeho význam, jelikož v České republice je lidí s příjmením Dosbaba/Dosbabová cca 30.

Předem děkuji za odpověď

S pozdravem

Jiřina Sedláková

Odpověď

Dobrý den,
protože se význam příjmení Dosbaba nenachází v běžně používaných příručkách
o původu jmen a příjmení (viz níže), doporučujeme obrátit se přímo na Ústav pro jazyk český AV ČR: poradna@ujc.cas.cz.

Použité zdroje

BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Vyd. 1. Praha : Nakladatelství
Československé akademie věd, 1962. 355, [1] s. Studie a prameny ; Sv. 14.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.
1. vyd. Praha : Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších
příjmení. II. díl, Jména na 251.-501. místě : Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha
: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá domácí encyklopedie 250
nejčastějších příjmení. Vyd. 1. V Praze : Knižní klub, 1998. 174 s. Zlatá
prémie. ISBN 80-7176-731-X.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha : Agentura Pankrác,
2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec :
TAX AZ KORT, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.