Výklad příjmení

Text dotazu

Prosím o výklad významu příjemní Pavelka, Buršovský, Kocáb, Sláčal a Bóna, což jsou naše rodinná jména. Předem velmi děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Pavelka, Buršovský a pravděpodobně i Bóna a Kocáb  byla odvozena z osobních jmen. Konkrétně příjmení Pavelka z osobního jména Pavel (česká obdoba latinského jména Paulus = malý) a příjmení  Buršovský z osobního jména Burian (jméno sv. Jana Světlého - Bur Jan). Příjmení Bóna není v nám dostupných publikacích o českých příjmeních uvedeno, předpokládáme však, že toto příjmení bylo podobně jako příjmení Bon, Bonka, Bonk apod. odvozeno z osobního jména  Bonifác ( z latinského (homo) boni fati =  (člověk) dobrého osudu, popřípadě z  bonum facere = dobroděj, dobrodinec. Příjmení Kocáb má nejspíše svůj původ v příjmení Koc, a to bylo opět odvozeno z osobního jména, konkrétně zkrácené podoby jména Chotimír = toužící po míru či Chotslav = toužící po slávě.

Poslední Vámi uvedené příjmení má základ ve slovese slačat = valašsky - lačnět po něčem, číhat nač.

V lednu 2010 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 3293  mužů a  4146 žen s příjmením Pavelka/Pavelková; pouze 3 muži  a 3 ženy s příjmením Buršovský /Buršovská (Znojmo); 348 mužů a 350 žen s příjmením Kocáb/Kocábová, 13 mužů a 33 žen s příjmením Sláčal/Sláčalová a 31 mužů a 38 žen s příjmením Bóna/Bónová.

Zdroje:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR: http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx
* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/