Výklad normy ČSN

Text dotazu

V označení ocelových plechů jsou za tečkou uvedená čísla.(např.ČSN 425302.21) Otázka: Co znamenají čísla za tečkou? Existuje nějaký výklad, jedná-li se o jakost povrchů, povinnost, nebo něco jiného? Jde mi hlavně o to, jestli norma ČSN rozlišuje mezi matnými a lesklými povrchy - popř. leštěnými a v případě že tomu tak skutečně je, jakými čísly jsou označeny. Dále: Co znamená za tečkou 1. číslo a co 2.?

Odpověď

Normu ČSN 425302 - Plechy ocelové hlubokotažné válcované za tepla - z názvu normy není jasné, zda-li se norma zabývá jak matnými tak lesklými povrchy, proto Vám doporučujeme si ji prostudovat v našem referenčním středisku, případně si pořídit její kopii nebo si ji u nás koupit.

Třídící znak se dělá podle předmětového zatřídění normy, ale ne vždy je obsažen v názvu normy. Seznam znaků je k dispozici např. u nás v referenčním středisku.

Pro další část dotazu Vám doporučujeme obrátit se na Český normalizační institut, který normy v ČR spravuje.

Český normalizační institut
Biskupský dvůr 5
110 02 Praha 1
Tel.: 221 802 802
otevřeno: Po - Pá 9:00 - 16:00
www.cni.cz