Vyhledávání v katalogu

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se naučit vyhledávat správně v katalogu knihovny, ale nechápu některé pojmy např.všechna pole nebo co znamená začíná na a rovno. Když v jednoduchém vyhledávání chci něco vyhledat podle signatury, jak je to napsané v návodu, tak se nic neobjeví. Děkuji

Odpověď

Fond Masarykovy veřejné knihovny Vsetín je čtenářům přístupný prostřednictvím katalogu Portaro od firmy KP-SYS. Tento katalog, který je přístupný čtenářům online, využívají řada nejrůznějších knihoven v České republice (od městské, po knihovny univerzitní a vědecké), a proto mohou být drobná specifika ve vyhledávání. To je zrovna případ vyhledávání pomocí signatury (označení místa knihy v knihovně), kterou naše knihovna vůbec neužívá, a proto není možno podle ní vyhledávat. Obecně je signatura využívána spíše ve větších a vědeckých knihovnách.

Při hledání v katalogu MVK, máte 3 možnosti:

1) Globální dotaz - zadáváte dotaz pouze do jednoho řádku (viz např. Google), buď uprostřed stránky a nebo v pravém horním rohu, bez možnosti dalšího specifikování. Tento způsob je vhodný především při rychlém hledání již konkrétního knižního titulu, kdy znáte např. název, případně autora knihy. Při zadávání dotazu je možno využít tzv. "našeptávače".

2) Jednoduché vyhledávání (doporučeno) - zde máte možnost vyhledávat z různých polí a ty navzájem kombinovat - název / autor / rok vydání / klíčové slovo / nakladatele / ISBN (mezinárodní standardní číslo knihy). Pokud si nejste jista, zda Vámi hledaný termín je v názvu nebo v klíčových slovech, můžete použít právě ono "vyhledávání ve všech polích" - v tuto chvíli se bude vyhledávač chovat stejně jako při zadávání pomocí globálního dotazu (viz 1), avšak můžete si zde vybrat druh dokumentu, jaký hledáte. K tomu slouží políčka ve fondu knihovny, která jsou na začátku vyhledávání všechny označena, tj. vyhledáváte ve všech druzích dokumentů - monografie (knihy), periodika (časopisy), AV média (CD), dále např. hudebniny (literatura o hudbě a noty), články z časopisů (především regionálních) ad. (dezideráta v našem fondu neevidujeme). Nově mají naši čtenáři možnost vyhledávat i elektronické knihy - slouží tomu políčko "externí zdroje - eReading", v současné době se pracuje na doladění této služby.

Příklad: chci knihu na téma jahody, ale potřebuji, aby byla aktuální (např. od roku 2000) >> do vyhledávacích polí tedy zapíšu: klíčové slovo - jahody, rok vydání- od 2000 a z druhu fondu ponechám zaškrtnuty pouze monografie (knihy).

3) Rozšířené vyhledávání - slouží k zadávání složitějších rešeršních dotazů. Každé kritérium (název, autora, MDT, fond ad.) specifikujete pomocí samostatného vyhledávacího řádku. Tyto řádky pak mohou být ve třech různých vztazích:   A zároveň  Nebo  A zároveň není  >>  jedná se o klasické Booleovské operátory AND, OR, NOT/AND NOT (více viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Vyhled%C3%A1vac%C3%AD_oper%C3%A1tory).
Kritérium můžete dále upřesnit pomocí "Začíná na" a "Rovno"
Začíná na - má v podstatě funkci rejstříku - vyhledává se pomocí skupiny písmen, které jsou nazačátku hledaného slova.
Příklad: hledáte knihu a jediné, co víte, že ji napsal autor, jehož jméno začínalo na "Nov..." (nějaký Novák, Novotný a nebo snad Nový?) >> vytvoříte 1. kritérium | autor | Začíná na | Nov a poté přidáte pomocí operátoru "A zároveň" 2. kritérium a v něm zadáte: | Fond | Monografie.
Rovno - vyhledá dokumenty, které obsahují přesnou frázi, kterou zde zadáte (u Google k tomuto vyhledávání přesné fráze slouží uvozovky).

Po zadání dotazu se objeví příslušné výsledky a zde jen několik užitečných poznámek při další orientaci:

- Seznam výsledků je primárně řazen dle relevance, ale můžete si vybrat i jiné řazení (např. dle názvu, data autora).

- Výsledky můžete dále ovlivňovat pomocí faset a tagů - pomocí lišty napravo s názvem Vybrat z vyhledaných

- Na první pohled je patrno, které dokumenty, jsou čtenářovi k dispozici -   1 k vypůjčení  (v závorce potom údaj o exemplářích dostupných prezenčně - tj. pouze v knihovně)   Žádné exempláře (je možné, že knihu nemá ve svém fondu MVK Vsetín, ale jiná knihovna okresu - náš katalog je totiž propojen i s katalogy jiných knihoven, např. Valašské Meziříčí, Rožnov pod Radhoštěm ad.) - po rozkliknutí titulu si lze další informace zjistit v políčku "detaily".

- Při prohlížení již konkrétního titulu je třeba věnovat pozornost informacím, kde se titul nachází - MVK Vsetín má kromě hlavní budovy i 2 sídlištní pobočky (RokytniceLuh). V hlavní budově pak jsou jednotlivá oddělení - centrální půjčovna, regionální oddělení a studovna, dětská půjčovna (ta i pod názvem Trávníky - původní sídlištní pobočka).

- Pro orientaci "mezi regály" jednotlivých oddělení pak slouží pole vpravo nahoře - "Hledejte v" a) beletrii (řazení podle jména autora), b) naučné (zde řazení podle MDT čísla a až poté podle autora, přičemž N na počátku číslic, např. N 641, neslouží k orientaci, ale je pozůstatkem slova "naučná").