vyhledávač

Text dotazu

Zajímalo by mne, kdy a kde se v češtině poprvé objevilo slovo "vyhledávač" (případně "vyhledavač") ve smyslu anglického "search engine", a pokud to bylo ještě před nástupem internetu, pak i kdy a kde bylo toto slovo poprvé použito k označení internetového fulltextového vyhledavače, jako je např. Google.

Odpověď

Dobrý den, nejstarší výskyt slova vyhledávač se nám podařilo zjistit v roce 1996. Pracovali jsme s databází Anopress, která shromažďuje plné texty článků z českých periodik. Takže se domníváme, že údaj je poměrně informativní. Články s tímto slovem se objevily v týdeníku Profit a je z nich patrné, že se mluví o relativně něčem novém. - Slovo se patrně mohlo objevit i o něco dříve, ale jistě ne o mnoho, což souvisí s historií internetu a rozšířením vyhledávacích programů (sr. http://en.wikipedia.org/wiki/Web_search_engine).