vydavatel prof. Buriánek

Text dotazu

Název literárního časopisu v ČSSR - 60. až 70.
léta. Odobrný redaktor či vydavatel prof. Buriánek

Odpověď

Dobrý den,

František Buriánek (17.1.1917-11.7.1995) publikoval své literární kritiky v mnoha novinách a časopisech od roku 1945, v letech 1966-1969 redigoval měsíčník Impuls.

Úplnou citaci časopisu naleznete např. v Souborném katalogu periodik ČR (SKCP) na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ . U záznamu také naleznete seznam knihoven, které jej mají ve svém fondu.

* Impuls : měsíčník pro literární kritiku a teorii. Praha : Orbis, 1966-1968.

Bohužel jsme nenalezli žádnou jinou informaci, že by spravoval jiné literární periodikum, které by bylo vydáváno delší dobu, tj. jak uvádíte v 60.-70.letech.

Jak jsme psali, přispíval do mnohých periodik (např. časopis Česká literatura - viz. http://archiv.ucl.cas.cz/index.php - zde zvolte vyhledávání podle jména autora, Literární noviny, Rudé právo atd.), taktéž je autorem mnoha publikací, z nichž nejvíce ceněné a přínosné jsou zejména práce charakterizující tzv. generaci buřičů, pro Akademické dějiny české literatury IV napsal většinu prvního oddílu o české literatuře na poč. 20.století.

Použitá literatura:

* Slovník českých spisovatelů. [Zpracoval kolektiv autorů pod vedením Věry Menclové a Václava Vaňka ; rejstříky sestavil Samuel Titěra]. 2., přeprac. a dopl. vyd.. Praha : Libri, 2005. 822 s. ISBN 80-7277-179-5.