vydání textu E. E. Kische

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás pěkně, bylo by možné zjistit,
kdy poprvé byl publikován v novinách či v časopise, resp. vydán knižně text
- reportáž E. E. Kische s názvem Mörder bauten dem zu Ermordernden ein
Mausoleum? Text se týká osudů pražského židovského muzea za druhé světové
války. První vydání v němčině jsem našla ve svazku Prager Pitaval/Späte
Reportagen v roce 1969, Berlin/Weimar (nevím ale, jestli je to správně,
jestli to náhodou nevyšlo už dřív), vydání v češtině prozatím vůbec ne.

Odpověď

Dobrý den,

v němčině vyšla reportáž "Mörder bauen dem zu Ermordenden ein Mausoleum" poprvé knižně v roce 1952 ve sbírce Prager Pitaval. V předmluvě k tomuto vydání  knihy Prager Pitaval Bodo Uhse uvádí,  že vydání [z roku  1952] vychází z vydání 1931, některé kapitoly z originálu byly vypuštěny, na místo toho byly do svazky zahrnuty práce, které v knižní podobě dosud nevyšly, mimo jiné i "Mörder bauten dem zu Ermordenden ein Mausoleum".

* KISCH, Egon Erwin. Prager Pitaval. Berlin: Aufbau-Verlag, 1952. s. 287-[300]. signatura NK ČR: H 38597

To, zda reportáž vyšla před svým knižním vydáním i v němčině dříve v novinách či časopisu, se nám bohužel nepodařilo zjistit. K E.E.Kischovi vyšlo v češtině několik personálních bibliografií, nejkompletnější je pravděpodobně bibliografie z roku 1976. Zde je u vždy u jednotlivých českých vydání Kischových knih uveden rozpis obsažených reportáží a povídek, součástí bibliografie je i abecední přehled povídek a reportáží v češtině.

Ani v jednom z těchto přehledů jsme nenalezli reportáž, jejíž název by odpovídal názvu "Mörder bauen dem zu Ermordenden ein Mausoleum", tj. Vrazi stavěli zavražděným mausoleum.

* Egon Ervín Kisch: bibliografie života a díla. Praha: Fakulta žurnalistiky UK - Ústav teorie a praxe žurnalistiky ve spolupráci s Českým svazem novinářů Praha, 1976. 183.

V češtině vyšla kniha Pražský pitaval v poválečném období v letech 1958, 1964, 1968 a 2008, ani jedno z těchto vydání tuto reportáž dle názvu neobsahuje. Prošli jsme i Kischovy knihy vydané v češtině po sestavení zmíněné bibliografie, tj. po roce 1976, ale opět bez úspěchu. Žádnou zmínku jsme nenalezli ani v databázích Ústavu pro českou literaturu AV ČR (https://ucl.cas.cz/e-studovna/?filter[]=bibliograficke-databaze). Můžete se ještě zkusit obrátit s tímto dotazem na Památník národního písemnictví, v jehož Literárním archivu je uložena Kischova pozůstalost (https://pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/) nebo na zmíněný Ústav pro českou literaturu (https://ucl.cas.cz/).

Literatura:

* Lexikon deutsch-jüdischer Autoren. Band 14, Kest-Kull. München: K.G.Saur, 2006. s. 46.

* MELZWIG, Brigitte. Deutsche sozialistische Literatur 1918-1945: Bibliographie der Buchveröffentlichungen. Berlin und Weimar: Aufbau-Verlag, 1975. 616 s.