Vydání Mína z Barnhelmu 1905 od Lessinga

Text dotazu

Dobrý den,

potřebovala bych se, prosím, zeptat, zda je možné zjistit u jedné z Vašich knih, konkrétně Míny z Barnhelmu od Lessinga z roku 1905, kolikáté je to vydání v českém jazyce. Kniha jenom udává, že se jedná o náklad Jana Otty edice č. 479-81. Moc se v této oblasti neorientuji, takže nevím, jestli je možné už třeba z tohoto údaje vyčíst odpověď na moji otázku.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

vydání knihy Mína z Bernhelmu od G.E.Lessinga z roku 1905 jsme si  z našeho fondu vypůjčili, ale o které vydání se jedná, zde není uvedeno.

Velmi pravděpodobně se ale jedná o první vydání, protože podle záznamů v bázi NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze, je vydání  v češtině z roku 1905 nejstarší.  „Slovník spisovatelů německého jazyka a spisovatelů lužickosrbských“ tento náš závěr taktéž podporuju, neboť zde stojí:

„Kniha Minna von Barnhelm s ironickým podtitulem Das Soldatenglück (1763, tisk 1767, česky s titulem Mína z Barnhelmu neboli Vojácké štěstí, 1905, 1955), považovaná za první německou vzorovou komedii, řeší sice konflikt majora Tellheima s pruským despotismem smírně, neušla však zákazu uvádění na pruských divadlech“.

(BOK, Václav a kol. Slovník spisovatelů německého jazyka a spisovatelů lužickosrbských. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987. str. 461)