Východ a západ Měsíce

Text dotazu

Dobrý den, občas sleduji tabulky východů a západů Měsíce jako amatérský pozorovatel noční oblohy. Není mi však jasné, proč podle tabulek jednou měsíčně Měsíc "nezapadne" a v druhé polovině měsíce zase jednou "nevyjde". Označuje se tento jev nějakým termínem? A k čemu přesně v takovou dobu dochází? Jak může Měsíc nezapadnout a druhý den zase vyjít? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

máte pravdu, pokud se podíváte na tabulku východů a západů Měsíce (např. http://www.planetarium.cz/?cat=78#V-Z-Mesice) je dvakrát kolonka prázdná. Jednou při západu a podruhé při východu Měsíce.  Neznamená to ovšem, že Měsíc vůbec nevyšel či nezapadl. Pouze se tak událo až po půlnoci, tedy časově až následující den.

O fázích  Měsíce se můžete více dočíst v knize "Měsíc v dalekohledu":

"Nejnápadnější a bezesporu i nejhezčí proměnou Měsíce je střídání fází. Cyklu, během kterého se všechny vystřídají - od novu přes čtvrť, úplněk a poslední čtvrť, se říká lunace. Ty se od 17. ledna 1923 označují pořadovými čísly. Průměrná délka lunace je 29 dní 12 hodin 44 minut a nazývá se synodický měsíc.

(...) Lunace začíná novem, kdy se Měsíc zdržuje v blízkosti Slunce (vidět ho v novu můžete pouze během zatmění Slunce). Asi dva dny poté se po západu Slunce objeví nad západním obzorem krásný úzký srpek. Za příhodných podmínek můžete spatřit Měsíc ještě dříve. (...) Za sedm dní po novu dospěje Měsíc do první čtvrti, kdy má podobu písmene D (dorůstá). Z našeho souseda se stává narušitel temné oblohy, pod obzor se schovává až po půlnoci a jeho jas i jasnost se den ode dne zvětšuje. Za čtrnáct dní po novu už vychází v době, kdy se na protější straně schová pod obzor Slunce. Měsíc je v úplňku, svítí po celou noc a zapadá až nad ránem. (...) Poté, co se Měsíc zakulatí, začíná couvat. Noc po noci ubývá, vychází stále později, až dojde do poslední čtvrti (dvacet dva dnů po novu), kdy má podobu písmene C (couvá). Vychází kolem půlnoci, za svítání ho přistihneme nad jižním obzorem. (...) V období kolem poslední čtvrti máte šanci vyzkoušet si pozorování Měsíce i za denního světla. Po poslední čtvrti Luna dále pokračuje ve svém couvání a už za necelý týden se ztratí v paprscích ranního Slunce, aby se znovu objevila na večerní obloze. Tak vypadá průběh celé lunace."

(Zdroj: GABZDYL, Pavel. Měsíc v dalekohledu. Vyd. 2. Valašské Meziříčí: Hvězdárna Valašské Meziříčí, 1997. s. 29 -30.)