vulgarismy (teplý, vychcaný apod.)

Text dotazu

Marne jsem ve slovnicich (etymologickych, slangovych apod.) patral po motivaci slov \"teply\" (oznaceni homosexuála) a \"vychcany\" (někdo pochybneho charakteru).
Zda se mi, ze se podobnymi vyrazy a jejich analyzou oficilalni etymologie nezabyva, prijde mi to skoda.

Odpověď

V tom smeru, ze je to skoda, patri vas dotaz adresovat spise na Ustav pro jazyk cesky (www.ujc.cas.cz). Muzeme jen doplnit, ze existuje Obratiluv slovnik, ktery je soucasti trojsvazkoveho pojednani o vulgarismech. Vase priklady ale nezodpovi zcela.
V posledni dobe se objevil dalsi slovnik, ktery tez zabira zcasti oblast, o kterou se zajimate. Najdete tu napr. vyklad slova teply.
Pripojujeme bibl. udaje:
Kryptadia : příspěvky ke studiu pohlavního života našeho lidu / K.J. Obrátil ; s doslovem a životopisem K.J. Obrátila od Franze Schindlera. -- Vyd. 3., Novodobé 2.. -- Praha : Paseka, 2000. -- 3 sv. ; 24 cm

Velký slovník sprostých slov / Karel Jaroslav Obrátil. -- V opr. podobě vyd. 1.. -- Praha : Lege artis, 1999. -- 314 s. ; 24 cm (jine vydani predchoziho, jen slovnik)

Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov / [Jan Hugo, hlavní editor]. -- Praha : Maxdorf, c2006. -- 413 s. ; 21 cm