vstup policie na VŠ

Text dotazu

Dobrý den, prý bylo kdysi (a možná to platí i
dnes), že policie nesmí vstupovat na vysoké školy. Je to pravda? proč poliie
kdysi nebo i ndes na VŠ nemůže vstoupit? kde je původ tohoto zákazu?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo najít, od které doby a proč vůbec vznikl zákaz vstupu policie (i vojáků) do určitých budov (vedle vysokých škol to prý bývala i Státní a Univerzitní knihovna). Má to patrně souvislost s tím, že provozovatel nemá zájem, aby do budovy vstupovaly osoby viditelně vybavené předměty, které mohou být nebezpečné pro ostatní nebo mohou u studentů nebo zaměstnanců vzbudit obavu o zdraví, život a majetek. Je to specifické prostředí, kde otevřená přítomnost zbraně či jiného donucovacího prostředku může vyvolat negativní reakce. Skryté nošení legální zbraně (nebo-li jsou-li lidé bez uniformy a tudíž zbraň není vidět a ani se nepředpokládá), nežádoucí reakci nevyvolává. Toto je ale jen naše domněnka, kterou zatím nemůžeme doložit.

Domníváme se, že zákaz vstupu policistům a vojákům do areálu vysokých škol hlavně asi ale souvisí s jakýmsi ctěním svobodné akademické půdy. Prošli jsme různé školní řády i knihovní řády Státní a univerzitní knihovny ČSR, různé zákony o vysokých školách i zákon o zbraních, o policii, vojenské zákony, ale nikde jsme zmínku o tom, že příslušníci branných sil nesmí na "akademickou půdu", nenašli. Tato skutečnost není nejspíš uzákoněna, jedná se asi pouze o směrnice např. vysokých škol.

Viz http://www.vse.cz/predpisy/239

"...Nošení zbraní do areálu VŠE je zakázáno; výjimkou jsou příslušníci ozbrojených sil, zajišťujících bezpečnost a ochranu občanů, kteří byli za tímto účelem do areálu VŠE přivoláni..."

Podle zákona 119/2002 Sb., § 2, odst. 2, bod 1: zbraň nebo střelivo mít uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí.

Stanovisko Ministerstva vnitra, odbor bezpečnostní politiky:

zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách ve znění pozdějších předpisů zákaz vstupu se zbraní do budovy vysoké školy výslovně nestanoví. Ovšem zákon č.

119/2002 Sb., o zbraních ve znění pozdějších předpisů již v pojmu držení zbraně uvedeném v § 2, odst. 2, bod 1 hovoří o souhlasu vlastníka nebo nájemce prostor nebo nemovitosti. Zákaz vstupu se zbraní do budovy vysoké školy by tedy měl vyplývat z vnitřních předpisů a směrnic, kde by měl být uveden.

Není tam ale nijak specifikováno, kdo může na půdu školy se zbraní přijít, nebo-li není tam výhradně zmiňována policie nebo příslušník vojenských ozbrojených sil.

Akademická půda

Zákon 172/1990 Sb. (Zákon o vysokých školách; zrušen zákonem č. 111/1998 Sb.):

Akademická práva a svobody

§ 2

(3) Zaručuje se nedotknutelnost akademické půdy vysokých škol s výjimkou případů ohrožení života, zdraví a majetku. Vstup orgánů činných v trestním řízení na akademickou půdu povoluje rektor nebo jím pověřený prorektor anebo děkan v případě důvodného podezření ze spáchání trestného činu.

Doporučujeme obrátit se i na právní poradnu (najdete např. viz odkaz níže).

Pokud má Váš dotaz právní podklad, mohli by Vám problematiku vysvětlit

http://www.ptejteseknihovny.cz/odkazy/zakony-pravni-poradny.