Vranov

Text dotazu

Dobrý den. Potřeboval bych vědět význam názvu obce VRANOV okr. Benešov Obec Vranov se skládá s obcí Mačovice, Bezděkov a Vr. Lhota. Jde o návrh obecního znaku a vlajky jako podkladu pro heraldiky. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, název obec Vranov (lid. též Vranůvek), vsi ležící 10 km sev. od Benešova,je odvozen z českých příjmení Vran, Vraný a vrána a také Vranice = ves lidí Vranových Vran = slovo obecného významu = otvor v sudu pro zátku Vrána = slovo pochází z názvu černého ptáka, z příd.jm. vraný =černý,

Obec Vranovská Lhota (lid. Vranová Lhota)), ves 8,5 km sv. od Benešova. Tato ves náležela podle nejstarších zápisů ke hradu Dubé. Pozdější určení se děje podle sousedních vsí : ves Vranov leží od naší Lhoty 1,5 km sv., dvůr Zahořany 1,5 km jz. a ves Čistec leží 1 km záp. Jméno Lhota vzniklo ze stč. lhota, lhót = polehčení, osvobození, svoboda. Toto jméno dostávaly osady zakládané na lesní půdě, kde byli osadníci osvobozeni do jisté lhůty ode všech platů za práci s vykácením lesa a vzděláním půdy. Říkalo se oo nich, že jsou na lhotě.

Obec Bezděkov,obec vzdálená 10 km od Benešova. Název pochází z os. jm.
Bezděk. Osobní jméno Bezděk má původ v příslovci bezděky = bez úmyslu, nedobrovolně.

Obec Mačovice, vzdálená 9,5 km sv. od Benešova. Prvotní tvar tohoto místního jména byl asi Mašíčovici = lidé Mašíčovi nebo Mašíčkovi.  Prvotní tvar Mašíčovici se v rychlém tempu změnil v Mašovici a ten dále splynutím sykavek v Mačovici, Mačovice.

zdroj

D. Moldanová : Naše příjmení, Agentura Pankrác, 2004
A. Profouos : Místní jména v Čechách, ČSAV, 1949

Další informace naleznete na
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vranov_(okres_Bene%C5%A1ov)

Doporučujeme Vám, rovněž návštěvu Muzea okresu Benešov, Malé náměstí 74, 256
01 Benešov u Prahy, telefon: 0301/23419.