Volby 1948

Text dotazu

Byly volby v roce 1948 demokratické? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

československé volby v roce 1948 lze stěží prohlásit za demokratické. Už první poválečné volby v roce 1946 měly sice svobodný průběh, ale předtím, v tzv. Košickém vládním programu byly zakázány některé pravicové předválečné strany, čímž byla možnost volby omezena.
Průběh voleb v květnu 1948 stručně shrnují Dějiny zemí koruny české II., Praha 1992, str. 268: Volby "proběhly v atmosféře nepokrytého zastrašování a byly při nich porušeny veškeré zásady svobody a otevřenosti. Pokusy o protikomunistickou předvolební agitaci byly stíhány Bezpečností a trestány. Voličům byla předložena společná kandidátka Národní fronty, na kterou nebyl zařazen žádný opoziční politik... Ani zmíněná opatření však nemohla komunistům zajistit vítězství v takovém rozsahu, jaký si přáli. Proto byly výsledky voleb v krajských volebních centrech falšovány."