vojata

Text dotazu

Řekněte mi co je to vojata.

Odpověď

Dobrý den, jednoznačné vysvětlení pojmu vojata jsme nenalezli. V souvislosti se zmínkami na http://bilyujezd.cz/bu/kronika/ch36.html (Hospodář nabádá synka:
"Nejpru vojata zastrč!" (nejprve zastrč oj - u vozu)) a http://www.nakri.cz/kronika.htm (... 4 vojata 1 zl...) se domníváme, že slovo vojata by mohlo být v některém nářečí množné číslo pro slovo "oj".

Podle knihy Nářečí českomoravské se slovo voje ([voj]ete = oj) skloňuje podle vzoru kuře, uveden je i příklad "Polámal jsem dvě vojata":
HOŠEK, Ignác. Nářečí českomoravské. Díl druhý, Podřečí polnické. Část I, Mluvnický nástin podřečí polnického. V Praze : Česká akademie věd císaře Františka Josefa pro vědy, slovenost a umění, 1905. s. 59.
... Některá slova se skloňují podle vzoru kuře a to a) slova: brně (dítě z brněnského nalezince), plužně, štvrtně (čtvrt hektolitru), voje a vole, např. ... Rosporka je brdíčko k vojeti St. Na vojeti je formánek a vzadu vážisko P.  Polámal jsem dvě vojata Š. ...

Slovo vojata jsme nalezli i např.  v inzerátu z roku 1883 (Národní listy, č.
284 (29.11.1883), s. 4):
"Vojata všech rozměrů, tyčky chmelové, olšov. řeziva lze dostati velké množství na pilách J.Hloušek a syn ..."

Další varinty slova oj uvádí i Příruční slovník jazyka českého:
Příruční slovník jazyka českého. Díl VI, T-Vůzek. V Praze : Státní pedagogické akladatelství, 1951-1953. s. 1107.
vojátko, -a n. dialektická (nářeční) zdrobnělina k voj; vojka.
příklady užití: Stařena se připřahuje k vojátku. Plesnivý pes cloumá vojátkem.  (zdroj Josef Jahoda) n. - neutrum

Historickému a  krajovému označení zemědělského náčiní se věnuje Slovník starého zemědělského nářadí, nástrojů a strojů (1750-1914). Z tohoto slovníku jsme vybrali některá označení, která se blíží Vám uvedenému "vojata". Pojmy se vztahují k jednotlivým součástkám zemědělského nářadí, převážně však k oji.
VONDRUŠKA, Vlastimil. Slovník starého zemědělského nářadí, nástrojů a strojů
(1750-1914). Díl 1. Roztoky u Prahy : Středočeské muzeum, 1989. s. 109-110,
134.

VONDRUŠKA, Vlastimil. Slovník starého zemědělského nářadí, nástrojů a strojů
(1750-1914). Díl 2. Roztoky u Prahy : Středočeské muzeum, 1989. s. 399, 431.

Kolečka plužní >> součástí je i drábec, bce, m. = pár ramen, rozbíhajících
se od přední ojky směrem dozadu, kde byla spojela příčnou podjížďkou (ramena
zhruba ve tvaru Y). Svým tvarem se drábec dělil na dvě části, odlišované někdy  i pojmenováním; přední rovná část ojka (či ojko), od ojky na dvě strany se dělící a rozšiřující ramena ..., drábec byl nazýván v jednotlivých oblastech následujím způsobem: ... ojátko - trad., vedl., stř. Morava; oje (či voje) - trad., vedl., rozpt. Čechy i Morava, ojka (či ojko) byla nazývána v jednotlivých oblastech následujím způsobem: ... ojátko - trad., vedl., stř. Morava; oje (či voje) - trad., vedl., rozpt. Čechy i Morava

Válec >> kombinované válce >> součástí je i oj, e, ž. = dřevěná tyč upevněná na rámu, k níž se zapřahal potah, oj byla nazývána v jednotlivých oblastech následujím způsobem: oj (či voj) - trad., obv., Čechy a z. Morava, oje (či voje) - trad., obv., stř. a v. Morava, ojo - trad., obv., s. Morava, vojátka - trad., vedl., sv. Čechy, vůje - trad., vedl., jv. Čechy, okolí Benešova ...

Táhlo = krátký dřevěný trámek s hákem na jedné straně, který se upevňoval k
jařmu nebo jhu na volském zápřahu, přenášející sílu potahu  na tažené břemeno. táhlo bylo nazýváno v jednotlivých oblastech následujím způsobem: ...
vojička - trad., vedl., j. Čechy, vojka - trad., vedl, jz. Čechy

Vůz >> součástí je i oj, e, ž. (někdy i m.) = silnější tyč kruhového průřezu upevněná k ramenům v předku vozu, ke které se držáky  připřahal potah; sloužila k řízení směru jízdy, oj byla nazývána v jednotlivých oblastech následujím způsobem: oj (či voj) -
trad., obv., stř., z. a s. Čechy; nov. vedl., i v. a j. Čechy, spor. i Morava,  oje (či voje) - trad., obv., jz., v. a j. Čechy, Morava, ojka (či vojka) - archi., u Jg., ojnice - arch., u Jg.,  ojo - trad., vedl., s., v. a jv. Morava, vojičko - arch., u Jg., vůj - trad., vedl., okolí Blanska, vůje - trad., vedl., okolí Domažlic ...

zkratky - časové určení:
trad. - (tradiční),  pojem, který se užíval během celého sledovaného období
arch. - (archaický), pojem, který se užíval nejvýše do poloviny 19. st...
nov. - (novotvar), pojem, který se objevuje až na konci 19. nebo v průběhu 20. stol. ...
u Jg. - pojem doložený jedině v Jungmannově slovníku zkratky - charakteristika rozšíření:
obv. - (obecně rozšířený), pojem, který se pro určitý předmět vyskytoval
jako běžný a všem známý název
vedl. - (vedlejší označení), pojem, který se vyskytoval spolu s dalšími
vedlejšími názvy ..
spor. - (sporadicky užívaný), pojem, který se vyskytoval jen zřídka ...
rozpt. - (rozptýleně užívaný), pojem, který se vyskytoval na rozsáhlém
území, ale v různých částech s různou intezitou výskytu zkratky - oblasti výskytu:
j. - jižní, z. - západní, v. - východní, s. -  severní, stř. - střední

Více informací i na základě kontextu by Vám pravděpodobně poskytli v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR
(http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).