Voda, malá potřeba

Text dotazu

Dobrý den, vím, že je to dost nestandartní dotaz, ale přesto by mě zajmalo, co způsobuje, že třeba když jde člověk kolem řeky nebo předtím než začne pršet, začne potřebovat na malou?

Odpověď

Dobry den,

Vas dotaz je sice zajimavy, ale pro nas opravdu nestandardni. K zodpovezeni bude potreba obratit se na odborniky (lekare, psychology apod.), protoze v nasich dostupnych zdrojich jsme nenasli zadnou uspokojivou odpoved.

O vlivu tekouci vody, teple i studene, chladu apod. na moceni, jsou zminky v ruznych (laickych i odbornych) clancich. Ale "jev" tam vysvetlen neni. Muze to mit mozna spojitost s urcitym druhem inkontinence, viz. nami neoverene zdroje na internetu:

"Maji-li pacienti unik moce pri intenzivnim nutkani na moceni, pri tekouci vode, v chladnem prostredi, hovorime o urgentni inkontinenci."

nebo

"...Pri urgentni inkontinenci je pricinou potizi hyperaktivita mocoveho mechyre a jeho svaloviny. Na duvod, proc mechyr takto reaguje, vetsinou neprijdeme...Pri nejruznejsich podnetech, jako je zvuk tekouci vody, prechod do chladneho prostredi nebo ponoreni rukou do studene vody, dochazi ke stazeni mocoveho mechyre...".