Vliv velké hospodářské krize na národnostní situaci v ČSR

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se prosím zeptat, jakým způsobem ovlivnily důsledky velké hospodářské krize 30. let 20. století národnostní situaci v tehdejší Československé republice.

Odpověď

Dobrý den,
z u nás dostupných titulů se mi k Vaší otázce podařilo zjistit následující:

"Sociální radikalizace byla provázena radikalizací nacionalistickou. Čeští fašisté a pravé křídlo národní demokracie využili krize k protiněmeckým a protižidovským nepokojům...Národní obec fašistická se za účasti R. Gajdy pokusila v polovině ledna 1933 o puč útokem na kasárna v Brně - Židenicích. Puč byl bez problémů potlačen...Přesto se i v řadách některých vládních stran množily hlasy, požadující vládu silné ruky - autoritativní demokracii. Pravicové tendence ovládly Národní ligu...Na Slovensku zostřila kritiku vlády Hlinkova strana. Oslavy založení prvního křesťanskéh kostela knížetem Pribinou v Nitře v srpnu 1933 se Hlinkovým vystoupením zvrhly v propagaci slovenských autonomistických požadavků a dostaly výrazně protičeský charakter...K největšímu rozmachu bojovného nacionalismu však došlo mezi sudetskými Němci. Objektivně existující tíživější dopad hospodářské krize v pohraničních
oblastech s převážně spotřebním průmyslem, provázený procentuálně vyšší nezaměstnanností než v českých zemích. nahrával nacionálně vyhrocené agitaci německých nacionálních socialistů v ČSR. Stále větší část německého obyvatelstva se odkláněla od aktivistických stran a naslouchala demagogickému obviňování vlády ze záměrnéh neřešení důsledků krize v pohraničí a z diskriminace Němců. Sílilo volání po autonomii německy osídlených oblastí a porpagace nacistických myšlenek."

Zdroj: Dějiny zemí Koruny české. 1. vyd. Praha : Paseka, 1992. Od nástupu osvícenství po naši dobu. 308 s. ISBN 80-85192-30-6.

Více se také může dozvědět na http://www.dejepis.com/index.php?page=000&kap=023&pod=3.

Pokud máte zájem o další či bližší informace napište nebo doporučuji titul: KÁRNÍK, Zdeněk. České země v éře První republiky (1918-1935). Díl 2., Československo a České země v krizi a v ohrožení (1930-1935). 1. vyd. Praha : Libri, 2002. 577 s.ISBN 80-7277-031-4.
Tato problematika je zde velmi podrobně zpracována.