vlajka USA

Text dotazu

Dobrý den, chci se zeptat co znamenají pruhy a hvězdy na vlajce Spojených států. Za odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, vlajka USA měla následující vývoj :

Vlajka Velké unie
první vlajku si Unie přizpůsobila z britské červené vlajky. Červené a bílé pruhy Grang Union Flag (zavedené v prosinci 1775 pro použití na souši a na moři) zastupovaly 13 spojených kolonií

První hvězdy a pruhy
14. června 1777 nahradil Union Jack modrý kanton s 13 hvězdami symbolizující novou konstelaci. Šlo o první použití hvězd tímto způsobem, které dalo příklad mnoha pozdějším vlajkám. U nového pojetí už Spojené státy zůstaly

Vlajka z roku 1795
V roce 1795 se k Unii připojily dva nové státy. Podla rozhodnutí, že každý stát musí mít vlastní pruh a hvězdu, dostala vlajka 15 pruhů a 15 hvězd.
Vešla ve známost jako Star Spangled Banner (prapor posázený hvězdami).

Vlajka z roku 1818
V roce 1795 přibylo pět nových států, ale vlajka se nezměnila. V roce 1817 kongres rozhodl, že se vrátí k původním 13 pruhům a počet států budou symbolizovat pouze hvězdy. 4. července 1818 dostala vlajka nové hvězdy a toto pravidlo se dodržuje dodnes.

K zatím poslední úpravě došlo 4. července 1960 kvůli Havaji. Současná vlajka je již 27. v pořadí. V modrém kantonu je padesát hvězd, které jsou uspořádány v devíti řadách. V pěti z nich je po šesti hvězdách, ve čtyřech řadách po pěti hvězdách.

zdroj :Vlajky světa : kapesní atlas. Praha : Ikar : Knižní klub, 2000. 240 s. ISBN 80-7202-439-6.