vladycký rod Kule ze šviňomazského Hrádku

Text dotazu

Přeji hezký den. Hledám vše o uvedeném rodu Kulů. Vím, že byl nobilitován kolem roku 1433. Ve znaku měl břevno a nahoře ohnivou kouli. Zejména mi jde o původ, příbuznost s ostatními rody a historie rodu v období po husitských válkách. Pomohli by mně i prameny, ve kterých bych nalezl více. Děkuji předem za laskavost a jsem s pozdravem

Odpověď

Dobrý den, popis příbuzenských vztahů majitelů Hrádku u Sviňomaz je uveden např. v následujících publikacích:
* Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. IV., Západní Čechy. Praha : Svoboda, 1985. s. 97.
* PROCHÁZKA, Z.; ÚLOVEC, J. Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov. 1. Tachov : Okresní muzeum, 1988. s. 49-50
* SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Díl třináctý, Plzeňsko a Loketsko. Vyd. 3., v Argu 1. Praha : Argo, 1998. s. 1345. ISBN 80-7203-185-6.

Podle knihy "Velký erbovník" přídomek z Hrádku užívalo v Čechách a na Moravě mnoho vladyckých rodů i jednotlivých osob. Nejrozšířenější skupinou jsou vladykové erbu břevna z Hrádku na Plzeňsku, ke kterým kromě Markvartů z Hrádku, patřili Lopatové, Drzdéřové a Kulové z Hrádku. Na Plzeňsku se také vyskytují vladykové z Hrádku, odvozující svůj původ od Drslaviců -> Sulkové, Stachové a Zálezští z Hrádku. Nejdelší historii má pravděpodobně rod Markvartů z Hrádku, který vymřel v roce 1743.

Podrobnější informace o rodu Markvartů z Hrádku naleznete např. v následujících publikacích:
* HALADA, Jan. Lexikon české šlechty : erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. I. Praha : Akropolis, 1994. s. 96-97. ISBN  80-85770-11-3.
* MAŠEK, Petr. Šlechtické rodky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory do současnosti. Díl I, A-M. Praha : Argo, 2008. s. 605. ISBN 978-80-257-0027-3. Součástí hesla je i literatura, zkratky jsou pravděpodobně vysvětleny ve 2.díle, který však zatím nemáme k dispozici.
* BÍLEK, Tomáš V. Dějiny konfiskací v Čechách po r. 1648.  V Praze : Komissí u Františka Řivnáče, 1882-1883. 2 sv.
* ZÍBRT, Čeněk. Bibliografie české historie. Díl první. V Praze : Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy slovesnost a umění, 1900. s. 454 (literatura k rodu Markvartů z Hrádku), 669-670 (zkratky). Online dostupné na http://www.historie.hranet.cz/heraldika/.
* Ottův slovník naučný, online
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/296966-markvart

K rodu Lopatů z Hrádku jsme bohužel příliš informací nenalezli, zmiňováni jsou např. v souvislosti s dějinami hradu Lopata na Plzeňsku:
* MYSLIVEČEK, Milan. Velký erbovník : encyklopedie rodů a erbů v zemích Koruny české. Sv. 1.  Plzeň : Fraus, 2005. s. 384. ISBN 80-7238-520-8.
* HEBER, F.A. České hrady, zámky a tvrze. 1.díl, Západní Čechy. Praha : Argo, 2002. s. 247-249. ISBN 80-7203-424-3.
* Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. IV., Západní Čechy. Praha : Svoboda, 1985. s. 198-199.

Nejméně údajů se nám podařilo dohledat k rodu Kulů z Hrádku.  Jan Kule z Hrádku je např. zmiňován v dobových listinách publikovaných v časopise Archiv český (1887, roč. 7, s. 629-630 - záznam z 5.3.1431, v souvislosti s chotěšovským klášterem pak na stranách 648-655, 664-665 - záznamy z let 1450-1453, 1464 a 1844, roč. 3, s. 43-44, 561 - Kule z Hrádku je uveden jako svědek na listinách z let 1450, 1455), je možné, že i  v dalších ročnících Archivu českého byste našel listiny spojené s některým z výše uvedených rodů. Časopis Archiv český je dostupný v digitalizované podobě v systému Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/1452636), volně přístupné jsou ročníky vydané do roku 1880 včetně. Dále jsme nalezli zmínku v knize "Českomoravská heraldika", že Jan Kule z Hrádku (na Plzeňsku) měl r.
1433 kouli jakožto klenot (Rkps. Kapit.)

použitá literatura:
* MYSLIVEČEK, Milan. Velký erbovník : encyklopedie rodů a erbů v zemích Koruny české. Sv. 1.  Plzeň : Fraus, 2005. s.  263. ISBN 80-7238-520-8.
* MYSLIVEČEK, Milan. Velký erbovník : encyklopedie rodů a erbů v zemích Koruny české. Sv. 2. Plzeň : Fraus, 2006. s. 23. ISBN 80-7238-521-6.
* MYSLIVEČEK, Milan. Erbovník aneb kniha o znacích i osudech rodů žijících v Čechách a na Moravě. [1. díl.] Praha : Nakladatelství Horizont, 1993. s. 20. ISBN 80-7012-070-3.
* KOLÁŘ, Martin; SEDLÁČEK, August. Českomoravská heraldika. [Díl] 1., Část všeobecná. Praha  : Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy slovesnost a umění : Bursík a Kohout [distributor], 1902. s. 31. Online dostupné na http://www.historie.hranet.cz/heraldika/.

Doporučili bychom Vám obrátit se i na odborníky, např. pracovníky Historického ústavu AV ČR (http://www.hiu.cas.cz/cs/organizacni-struktura/organizacni-schema.ep/) či Ústavu českých dějin FF UK (http://ucd.ff.cuni.cz/cz_root/stredovek.html,
http://ucd.ff.cuni.cz/cz_root/ranynovovek.html). Poradit by Vám mohli i pracovníci regionálních institucí - Západočeského muzea v Plzni
(http://www.zcm.cz/index.php?page=historicke-vedy) nebo Centra historických věd Západočeské univerzity (http://www.chv.zcu.cz/#cd).