Víšek, Barták, Příbramský

Text dotazu

Dobrý den,
prosím Vás o vysvětlení těchto tří příjmení: Víšek, Barták, Příbramský.
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Víšek mohlo vzniknout zdrobnělinou z příjmení Vích, které znamená:

1. věch, věchet, což je “něco, co rychle vzplálo, aby zapálilo něco většího“-například

oheň v kamnech, mohla to být hrstka slámy, smotek suché trávy apod. [MATES, 2003]

2. označení něčího majetku; značka [MATES, 2003]

3. nebo vzniklo z osobních jmen začínajících na Ví- (Vít, Vincenc, např. „Viktorin

jinak Víšek“) [MOLDÁNOVÁ, 2004]

Příjmení Barták je odvozeno z osobního jména Bartoloměj, jedná se o jeho domáckou podobu. Jméno Bartoloměj je aramejského původu a znamená syn rolníka, syn válečníka apod. [MOLDÁNOVÁ, 2004] ; [MATES, 2003]

Příjmení Příbramský patří mezí příjmení odvozená z vlastních místních jmen [SVOBODA, 1964]. Je tedy odvozeno z názvu města Příbram a toto město získalo své jméno patrně z osobního jména Příbram [LUTTER, 1976], což byl pravděpodobně vlastník panství na území dnešní Příbrami.

Děkujeme za dotaz

Zdroje:

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení II. díl. Praha: Epoha, 2003. ISBN 80-86328-30-9

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8

SVOBODA, Jan. Staročeská osobní jména a naše příjmení. Praha: Československá akademie věd, 1964.

LUTTERER, Ivan, KROPÁČEK, Luboš a Václav HUŇÁČEK. Původ zeměpisných jmen.

Praha: Mladá fronta, 1976.