Viktor Kamil Jeřábek

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, zda byste mi mohli pomoci s autorem V.K.Jeřábkem (2.pol.19stol.)a knihou POčestná obec Valčice.Nemohu nikde zjistit zda bylo vydáno více dílu nebo pouze jeden. Vyhledela jsem knihu, ve které jsou tyto kapitoly: V okovech, Rechtor Šmarda, SRnec, Člověk škůdce, Valčická stínka, Bouřlivé číslo, Vykoupení, Domove,domove...!, Svatá dědiny, Dnes všechny struny v ssrdci znějí. Mnohokrát děkuji za odpovědˇ.

Odpověď

Dobrý den, román Počestná obec Valčice na pokračování nevycházel. Jedná se pouze o jednosvazkový spis. Pravděpodobně vlastníte vydání z roku 1936, které vyšlo jako 10. svazek edice Spisy Viktora Kamila Jeřábka, což pro Vás může být poněkud matoucí. Jedná se však o deset samostatných románů: (1)Ostrov trosečníků (1926), 2)Zátoka (1927), 3) Gloria Manzoni (1927), 4) Štěstí domova (1928), Trýzeň duše a jiné povídky (1929), Dobytí Podolan (1931), Rechtor Kvěch a jiná prosa (1933), Bouře a jiné dědinské kroniky (1935), Stanička pod lesy, Pepina (1935), Počestná obec Valčice (1936).

Román Počestná obec Valčice vyšel poprvé v roce 1908 (JEŘÁBEK, V.K. Počestná obec Valčice. V Olomouci: R.Romberger, 1908. Druhé vydání pochází z roku
1922: JEŘÁBEK, Viktor Kamil. Počestná obec Valčice s okolím : obrazy z moravské dědiny. Praha : Česká grafická Unie, 1922. Třetí vydání zakončuje již zmíněnou řadu edice Spisů  Viktora K.Jeřábka ( JEŘÁBEK, Viktor Kamil. Počestná obec Valčice s okolím : obrazy z moravské dědiny. Praha : Fr.
Borový, 1936).

Pokud byste měla zájem o další bibliografické a biografické informace k V.K.
Jeřábkovi, doporučujeme heslo "Viktor Kamil Jeřábek" v Lexikonu české
literatury:
Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. díl 2, sv. 2. K-L. 1. vyd. Praha : Academia, 1993. ISBN 80-200-0469-6.

Použité zdroje:
Online katalog NK ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc Naskenované katalogy:
http://katif.nkp.cz/ Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. díl 2, sv. 2. K-L. 1.
vyd. Praha : Academia, 1993. ISBN 80-200-0469-6.