Victor Hugo: Bídníci, první české vydání

Text dotazu

Vážení, vlastním údajně první vydání \"Bídníků\" od V.Huga v češtině, osmidílné, překlad Emanuel Rytíř z Čenkova,tisk a nakladatelství J.OTTO v Praze,r.1899. Prosím o sdělení, zda je tato informace správná a zda je toto vydání nějak ceněné.
Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den, první český překlad románu Victora Huga "Les Misérables" vyšel již rok po prvním vydání ve Francii (1862), tedy v roce 1863. Překlad pořídil V.Vávra-Haštalský. Román vyšel v 5 svazcích u nakladatele I.L.Kobera. (Záznam o knize si můžete dohledat v Naskenovaných katalozích NK: http://katif.nkp.cz/

, Katalog I.,v levé liště: HOLV - JANAI, HUGO - HULX, v pravé liště číslo záznamu: 481,482 ).