Vesnice Rajské (Rejsko)

Text dotazu

Dobrý den,
v genealogickém výzkumu jsem se dostala již poměrně daleko do historie svého rodu. Zajímalo by mne, zda se v Soupisu poddaných podle víry či v Berní rule 1651 vyskytují v osadě Rajské (Rejsko) - spadalo pod týnecké panství (lokalizováno u Běšin) příjmení VLČEK a jeho varianty či BURIÁNEK. Mám indicie, že rod zde byl jistě usazen cca 1680, takže předpokládám, že 1651 by mohlo mít nějaké výsledky
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

obec Rejska (Rajské) u Běšin leží na hranici tehdejších krajů. Uvedena je v Berní rule Plzeňského kraje.  V roce 1654 v osadě Rejska žili tři sedláci a tři chalupníci. Mezi nimi je uveden i chalupník Jan Buryánek. Zmíněný hospodář vlastnil 10 strychů polí, z nichž na zimu osíval  tři a na jaře čtyři. Z domácích zvířat je na hospodářství uvedena jedna kráva a jedna jalovice.

Příjmení Vlček není v seznamu majetných obyvatel uvedeno.

Během Vámi uvedených třiceti let se ovšem mohli Vaši předci i několikrát přestěhovat. Příjmení Vlček se v okolních vesnicích vyskytuje poměrně často. V Berní rule je například uveden Lukáš Vlček (sedlák) a Vít Vlček (chalupník) z Onoho Světa, Pavel Vlček ( sedlák) z Radvanic či  Stanislav Vlček (sedlák) z Jarkovic.

Vyloučena není ani varianta, že osoby s tímto příjmením v obci Rajské v době soupisu Berní ruly žily, ale patřily mezi nemajetné. Bohužel, ověřit tuto variantu pomocí Soupisu poddaných podle víry není možné, neboť zápis k obci není v Soupisu poddaných podle víry (Plzeňský kraj) uveden.

Použité zdroje:

* Červený, Václav, ed. a Červená, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.

* DOSKOČILOVÁ, Marie, ed. Berní rula. 23, Kraj Plzeňský. Díl I. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1952. 442 s.

* ZAHRADNÍKOVÁ, Magda, ed. Soupis poddaných podle víry z r. 1651. Plzeňsko-Klatovsko. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2003. 2 sv. (358 s., s. 359-717). ISBN 80-86712-01-X.