Věřit ve fair play

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se informovala na správný zápis věty: "Věříme VE fair play." nebo "Věříme NA fair play."

Odpověď

Dobrý den,

sloveso věřiti se obvykle pojí se 4. pádem a předložkou V (věřit v koho, věřit v co)

Spojení slovesa s předložkou NA (věřit na koho, věřit na co) je hovorové (věřit na sny, na pověry, na Ježíška…)

Ve vašem příkladu tedy použijte spojení „Věříme ve fair play.“

 Pramen: Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=v%C4%9B%C5%99it&Hledej=Hledej