"veřejná knihovna"

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o definici termínu \"veřejná knihovna\". A zda-li se pod tímto termínem skrývají také školní knihovny, vysokoškolské, knihovny muzejní apod. či tvoří samostatnou kategorii? Děkuji Vám za odpověd a přeji pěkný den.

Odpověď

Vážená paní/slečno, z České terminologické databáze knihovnictví a informační vědy (volně dostupné na www stránkách NK ČR) Vám posíláme v příloze záznam pojmu "veřejná knihovna". (verejna_knihovna.rtf)
Jiné hledisko k pojmu "veřejný" zaujímá knihovní zákon, který "dostupnost" spojuje se službami, které knihovny poskytují. Podle tohoto zákona č. 257/2001 Sb. (§ 2, ods.a) se knihovnou rozumí: "zařízení, v němž jsou způsobem zaručujícím rovný přístup všem bez rozdílu poskytovány veřejné knihovnické a informační služby vymezené tímto zákonem, a které je zapsáno v evidenci knihoven."
V případě dalšího zájmu Vám doporučujeme kontaktovat odborné pracoviště - Knihovnu knihovnické literatury NK ČR (kkl@nkp.cz).