Velkomoravský chorál

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informace k velkomoravskému chorálu. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

"Velkomoravský chorál" vznikl zhudebněním části textu Kyjevských listů. Autorem hudební úpravy je Jiří Pavlica. V rozhovoru pro Lidové noviny uvádí: "Velkomoravský chorál, kterým jsem zhudebnil text Kyjevských listů připisovaných Cyrilu a Metodějovi." (Velkomoravský chorál a některé další písně) "jsou moje autorské písně, i když v nich ctím hudební zákonitosti typické pro tu kterou historickou dobu."

* HOMOLOVÁ, Marie; PAVLICA, Jiří. Co mi kraj dal, já mu dnes vracím. Lidové noviny. Nedělní LN. 26.2., 2000, str.21.

Kyjevské listy tvoří sedm pergamenových listů, které obsahují deset menších formulářů, celkem 38 modliteb. Písmo představuje nejstarší typ hlaholice. Jedná se o písmo, které je nejbližší prvotnímu písmu Cyrila a Metoděje. Listy obsahují části mešního textu. Kyjevské listy patří do kategorie "libelli missae". Tyto "mešní knížky" obsahovaly výňatky ze sakramentáře. Nejednalo se však o hotovou bohoslužebnou knihu, ale o texty, které si misionáři sestavovali podle svých pastoračních potřeb.

Text, který Hradišťan zhudebnil, je označován jako mše všední.

Cěsar

ьstvě našemъ Gospodi (Na království naše, Pane)ьjo tvojejo prizьri (milosrdenstvím svým shlédni)ъdazь našego tuzimъ (a nevydej našeho cizím)ь bъ plěn (a neobrať nás v plén)ъ poganskymъ (národům pohanským)ъ I sъ sventimъ dugomъьůžete nalézt na stránkách Hradišťanu: http://www.hradistan.cz/cd10.htm