velké písmeno v zájmenu

Text dotazu

Dobrý den, měl bych otázku. Chtěl bych napsat k jedné fotografii muže se sluchátky na hlavě napsat komentář "I on nosí naše sluchátka" a nevím, jestli se píše "on" nebo "On".

Odpověď

Dobrý den,

svůj dotaz byste měl spíš konzultovat s pracovníky z Ústavu pro jazyk český AV ČRhttp://www.ujc.cas.cz/. Vzhledem k tomu ale, že se jedná nejspíš o reklamu, může zde být  jazyk  trošku odlišný od správné české gramatiky. Nejspíš budou obě varianty v tomto případě možné, ale pokud chcete nějak vyzdvihnout, zdůraznit tu osobu, která také nosí  vaše sluchátka,  mohlo by být i On. Je to vlastně tak trochu nadsázka, nikdo si nemyslí, že neznáte pravopis, spíš by to měl každý vnímat jako účel, jako že je to tak schválně.

Reklama si může dovolit  hrát se slovy. Text by měl  být takový, aby oslovil čtenáře.

Práce textařů je sice zcela kreativní záležitostí, ale  reklamní textař musí znát dokonale i spisovný jazyk a musí mít velkou slovní zásobu.

Většina slov má více odstínů, použití právě některých slov nebo tvarů je odrazem osobitých schopností tvůrce reklamního textu.

Nevíme sice, jak moc důležitá je pro Vás tato problematika, můžeme se jen dohadovat, že se jedná  o reklamní popisek.