velká písmena Vás, vás

Text dotazu

Dobrý den,
píši články pro náš nově připravovaný web a od mého šéfa jsem dostal nařízení zjistit, jak se v článcích (a i elektronických publikací) píší velká a malá písmena u Vás, vás, Vám, vám,... Mě na škole učili, že velké V se píše jen u dopisů a emailů. Můj šéf nesouhlasí a říká, že se píše vždy. Proto se obracíme na Vás jako odborníky, abyste nám sdělili, jak je to dle pravidel píše správně. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

velká písmena u slov „Vy“, „Vás“, „Vám“ apod. v češtině lze volit jako zdůraznění úcty adresátovi textu. Je zvykem je používat v úřední korespondenci. V ostatních textech, které se zakládají na přímém oslovení čtenáře, jsou pravidla jejich užívání volnější. Váš dotaz by jistě lépe zodpověděli odborníci z Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné), kde by Vám mohli pradit i s konkrétními případy.