velikosti náměstí v ČR

Text dotazu

Porovnání velikosti náměstí v ČR: Největší je Karlovo náměstí v Praze, kde je 2. a 3. největší v republice, případně další v pořadí + rozměry těchto náměstí.
Moc děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

jak jste uvedla, největším náměstím v ČR je Karlovo náměstí v Praze, které je také jedním z největších v Evropě. Doplňujeme údaje o jeho rozměrech: podélná osa ve směru sever - jih měří 531 m, široké je 150 m, jeho celková rozloha tedy činí 79 650 metrů čtverečních. Druhým nějvětším náměstím u nás je 750 m dlouhé a 60 m široké Václavské náměstí v Praze.

Následné pořadí jsme bohužel v žádném zdroji nenalezli přesně stanoveno. Mezi naše další nejrozlehlejší náměstí patří Masarykovo náměstí v Jihlavě zabírající plochu 330 x 90 m, dále Náměstí republiky v Plzni, které bylo ve své době největším gotickým náměstím v Čechách. Jeho rozměry jsou 139 x 193 m. Dalším v pořadí je zřejmě protáhlé ulicovité Husovo náměstí v Rakovníku s rozměry 400 x 50 m, těsně za ním se nachází Náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě o rozloze 150 x 130 m. Dále následuje Karlovo náměstí v Třebíči s rozměry 360 x 50 m. Jedním z rozsáhlých náměstí u nás je také Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích se čtvercovým půdorysem o rozměrech 133 x 133 m.

Použité zdroje:

* DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 111 nej-- České republiky. Praha : Kartografie, 2005. 127, 58 s. : barev. il., mapy ; 31 cm. ISBN 80-7011-868-7.

* KOCHÁNEK, Ladislav. 1000 českých nej- a ještě něco navíc. Praha : Albatros, 1996. 108 s. : il., mapky ; 30 cm. (Klub mladých čtenářů). ISBN 80-00-00446-1.

* http://en.wikipedia.org/wiki/Largest_town_square

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Karlovo_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_(T%C5%99eb%C3%AD%C4%8D)

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Masarykovo_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_(Jihlava)