Věk rozmnožování smrku

Text dotazu

V jakém stáří začíná kvést smrk a je schpen
vytvořit dozrálé šištice

Odpověď

Dobrý den,

věk či určitý stupeň vývoje, kdy se smrk začíná rozmnožovat, se liší podle jednotlivých druhů. Smrk ztepilý (Picea abies) začíná plodit v porostu asi od 60. roku a plodné roky se opakují po 4 až 5 letech. Výjimečně lze pozorovat předčasnou plodnost na zcela mladých exemplářích živořících na extrémním stanovišti. U horní hranice lesa plodnost ustává (a objevuje se vegetativní rozmnožování). Šišky bývají před dozráním nejčastěji zeleně vybarvené; jsou však také typy s červenofialovými šiškami, které se vyskytují častěji v horách a náležejí obvykle časněji rašícím exemplářům.
Šišky dávají velké množství semen, jejichž klíčivost trvá několik let.
Smrk omorika ("Pančičův smrk", Picea omorika) začíná plodit již od 12. roku, v porostech ovšem později. Fialově naběhlé šišky se šupinami sbíhajícími na stopku vytrvávají na stromě asi 3 roky; šišky z první úrody mnohem déle.
Semena mají střední klíčivost.
Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech. Šišky s měkkými rýhovanými šupinami vytrvávají po dozrání do příštího roku a pak opadávají. Úroda semen bývá velká a klíčivost dobrá.
Smrk sitka (Picea sitchensis) plodí od 20. až 30. roku (v porostech až po 40. roce života) v rozestupech 3 až 4 let. Šišky s měkkými šupinami po dozrání brzy opadávají. Semen bývá dostatek a klíčivost podržují 2-3 roky.
Smrk východní (Picea orientalis) začíná plodit ve 25-30 letech, v zapojených porostech plodnost nastupuje značně později. Smrk černý (Picea mariana) začíná ve volnu plodit již od 10 let, ale hlavní produkční období je mezi
(30-)100-200(-250) roky.

Použitá literatura:
* CHMELAŘ, Jindřich. Dendrologie s ekologií lesních dřevin. 1. část, Jehličnany. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1990. 91 s; 28 obr.
příl.
* MUSIL, Ivan; HAMERNÍK, Jan. Jehličnaté dřeviny : přehled nahosemenných i výtrusných dřevin : lesnická dendrologie 1. Praha : Academia, 2007. 352 s. :
il. (některé barev.), mapy ; 24 cm. ISBN 978-80-200-1567-9.
* FÉR, František; ROHON, Pavel. Biologie, botanika, dendrologie. Praha :
Vydavatelství ČVUT, 2002, c1994. 156 s. : il.; 30 cm. ISBN 80-01-02569-1.
* ŠIMEK, Jaroslav. Přirozená obnova smrku. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1974. 97 s.
* KINCL, Lubomír; KINCL, Miroslav; JARKLOVÁ, Jana. Biologie rostlin: pro 1.
ročník gymnázií. Praha: Fortuna, 2006. 302 s. ISBN 80-7168-947-5.